6 Февруари, 2026

Вирусът Зика застрашава и Олимпийските игри в Рио

Вирусът Зика застрашава и Олимпийските игри в Рио

Спортистите на Кения може да пропуснат Олимпийските игри в Рио де Жанейро през август. Това съобщи Председателят на националния олимпийски комитет на Кения - Кипчоге Кейно. Причината, за неговото изявление, е все по-голямото разпространение на опасния вирус в Южна Америка и риска от заразяване.

"Ние не искаме да подлагаме на риск здравето на спортистите, ако проблемите с вируса "Зика" достигнат до нивото на епидемия", каза Кейно.

Кенийските бегачи са сред най-добрите състезатели на средни и дълги разстояния в света. Те спечелиха 11 олимпийски медала на Игрите в Лондон, а едно неучастие от тяхна страна сериозно би повлияло на авторитета на най-големия спортен форум.

Президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах вече заяви, че всички най-силни спортисти ще вземат участие на олимпийските игри, независимо от епидемията от вируса в Бразилия.

Преди дни, Световната здравна организация запозна света с огромната опасност, която представлява ухапването от египетски комар, носител на заразата. 

Въпреки това, бразилските власти продължават да твърдят, че вирусът няма да застраши спортистите и зрителите на Игрите. 

Според тях риск от заболяване има само за бременните жени.

Американците сами ще решават дали ще участват на Олимпиада

Сподели:

Коментари (0)

Президентът на ФИФА призова за връщане на руските отбори в международните състезания

Президентът на ФИФА призова за връщане на руските отбори в международните състезания

Инфантино предложи руските клубове да бъдат допуснати до състезанията поне на ниво юношески и младежки отбори

Истината за състоянието на Шумахер: Вече се придвижва

Истината за състоянието на Шумахер: Вече се придвижва

Големият състезател, пострадал при ски инцидент в Алпите, е под грижите на медицински сестри и терапевти. Всичко това струва десетки хиляди евро седмично – доказателство за постоянните и всеотдайни усилия на близките му

Бойкот на Мондиал 2026: Ще го отменят ли политическите сблъсъци?

Бойкот на Мондиал 2026: Ще го отменят ли политическите сблъсъци?

„Отмяната на турнира ще се разглежда само като крайна мярка, за да може президентът Тръмп да преосмисли въпроса за Гренландия“, заяви приближения до Фридрих Мерц, член на Християндемократическия съюз Юрген Хард