31 Март, 2026

Украински специалисти ще учат поляците как да унищожават руските дронове

Украински специалисти ще учат поляците как да унищожават руските дронове

Освен това, както отбеляза Шмигал, е подписана Съвместна декларация за засилване на сигурността и отбранителното сътрудничество

Украйна и Полша подписаха меморандум за създаване на съвместна работна група по авиационните системи.

Документът беше подписан от министъра на отбраната Денис Шмигал и вицепремиера, министър на отбраната на Полша Владислав Косиняк-Камиш, съобщи украинският министър в Telegram.

„Превеждаме нашето сътрудничество в сферата на сигурността на ново ниво в отговор на руския терор, който заплашва Украйна и другите държави в Европа. Централен елемент на тази работна група ще бъдат програмите за съвместно обучение“, заяви той.

Също така, по думите на министъра, тя ще:

способства обмена на оперативни знания и опит в сферата на безпилотните летателни апарати;

разработва и тества методи за прилагане и противодействие на дронове, интегрирайки иновативни технологии;

укрепва съвместимостта между Въоръжените сили на Украйна и Полша и ще осигурява съвместимост със стандартите на НАТО.

Освен това, както отбеляза Шмигал, е подписана Съвместна декларация за засилване на сигурността и отбранителното сътрудничество. В този документ е договорено задълбочаване на взаимодействието по ключови направления, сред които, по-специално, SAFE и PURL.

„Също така с полския колега подписахме писмо-обръщение към министрите на отбраната на страните от НАТО. Призовахме съюзниците да изпращат експерти в Съвместния център за анализ, подготовка и образование (JATEC) и активно да участват в неговите проекти“, добави министърът на отбраната.

Полша и Украйна
Както съобщи УНИАН, по-рано министърът на външните работи на Полша Радослав Сикорски информира, че полските антідронни екипи ще преминат обучение при украински оператори. Те ще се провеждат в център на НАТО, който се намира на територията на Полша, тъй като там условията са по-безопасни, отколкото в Украйна.

Той добави, че Западът трябва да има предвид, че именно украинските специалисти ще обучават полските подразделения да се противопоставят на Русия, а не обратното.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

В публикация в своята мрежа Truth Social Тръмп написа, че САЩ водят „сериозни преговори" с „по-разумния режим" в Техеран, но добави зловещо предупреждение

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

Страните от Персийския залив проявяват интерес към украинските дронове-прехващачи, а това чоже да се окаже силен коз

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

В отделно интервю за „Ал Джазира“ той потвърди, че между САЩ и представители на Иран се водят разговори, предимно чрез посредници, но и с известен пряк контакт.