31 Март, 2026

Виена: Очаква ни "геостратегическа катастрофа", ако гледаме под лупа Западните Балкани, а с розови очила Украйна

Виена: Очаква ни "геостратегическа катастрофа", ако гледаме под лупа Западните Балкани, а с розови очила Украйна

ЕС не трябва да дава предимство на Киев пред страни, като Босна и Херцегови, смята външният министър на Австрия

Австрийският външен министър призова лидерите на ЕС да не дават предимство на Украйна пред страните от Западните Балкани по отношение на присъединяването към блока, съобщи „Гардиън“.

Преди срещата на високо равнище следващия месец, на която ще се реши дали официално да се одобрят преговорите за членство с Украйна и Молдова, и да се разгледа потенциалното разширяване на блока до 35 членове, Александър Шаленберг заяви, че Босна и Херцеговина не трябва да се пренебрегва.

"Нашият геостратегически сеизмограф рита и в двете посоки", каза той и добави, че би било "геостратегическа катастрофа", ако комисията гледа на Западните Балкани "с лупа и с розови очила към Украйна... Не може определени групи да са на бързата алея, а други - на служебната".

Този месец Европейската комисия препоръча да започнат преговори с Украйна и Молдова, но преговорите с Босна да изчакат, докато "бъде постигната необходимата степен на съответствие с критериите за членство".

Шаленберг заяви, че дискусиите с Босна "вече вървят в правилната посока".

„Но нека не създаваме проблем в региона, който чака от 20 години, и да им дадем още един обръч за прескачане. Както каза албанският министър-председател Еди Рама, ако го цитирам правилно: "Трябва ли да започнем война на Балканите, за да привлечем вниманието ви?", добави висшият дипломат.

„Ще има много разгорещени дебати и ние искаме сигналите да са еднакви и в двете посоки по геостратегически причини... Трябва да изпратим сигнал на трети страни: тези държави са наши, те са част от нашето семейство.

За първи път имаме проучвания в Сърбия, в които относителното мнозинство вече не подкрепя Европейския съюз. Това трябва да бие тревога на всички ни. Ние ги губим“, заяви Шаленберг./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

В публикация в своята мрежа Truth Social Тръмп написа, че САЩ водят „сериозни преговори" с „по-разумния режим" в Техеран, но добави зловещо предупреждение

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

Страните от Персийския залив проявяват интерес към украинските дронове-прехващачи, а това чоже да се окаже силен коз

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

В отделно интервю за „Ал Джазира“ той потвърди, че между САЩ и представители на Иран се водят разговори, предимно чрез посредници, но и с известен пряк контакт.