Жития на светците (25-31 май)
25 май
Трето намиране честната глава на св.Йоан Кръстител
Братя християни основали манастир, но не знаели, че в пещерата, която избрали за света обител, се намира честната глава на Предтеча. Чак след много време архимандритът на тази Емеска обител Маркел, мъж, изпълнен с добродетел, я открил, за което той разказва така:
"Благословен е Бог Иисус Христос! Той сподоби мен, Своя раб Маркел, да видя видение по време на нощен сън. Това стана на 18 февруари в средопостната* седмица на светата Четиридесетница. Видях всички врати на нашата обител отворени и как през вратите нахлува река. Удивих се и си помислих откъде ли идва толкова много вода. Размисляйки за това, изведнъж чух глас от много ликове, които с шум идваха по водата от изток.
* Средопостна седмица - така се нарича средната (четвъртата) седмица на Великия пост. Неделята на тази седмица се нарича Кръстопоклонна.
26 май
Свети мъченик Георги Софийски, най-нови
Георги бил обесен на стъргата в София защото отказал да приеме мюсюлманската вяра.Три дни тялото му било оставено да виси на бесилото за назидание на гяурите.
27 май
Свещеномъченик Терапонт, епископ Сардински
Епископ Терапонт бил погубен от ръката на езичникът Деций, който отсякъл главата му пред очите на християните в Сарди.
Днес църквата почита още свещеномъченик Терапонт Сердикийски.
28 май
Преподобни Никита, епископ Халкидонски
Никита бил един ревностен защитник на иконите и разобличител на езичникът Лъв Арменяк. За дързостта си бил изпратен на заточение, където и умрял.
Днес църквата чества и преподобни Софрония Български (Софийски).
29 май
Света преподобномъченица Теодосия
Непокорната християнка Теодосия умира мъченически през 730 г., след като 7 дни била жестоко бита от освирепелите езичници.
30 май
Преподобни Исаакий Далматски
Пустиникът Исаакий бил ревностен християнен, който водил битка с арианската ереството. Станал пророк на много събития, доживял до дълбока старост и имал блажена смърт.
31 май
Свети апостол Ерм
Свети Ерм е един от 70-те апостоли на Иисус и епископ на Филипопол (ПловдивНаписал редица поучителни беседи и книги, най-известната от която е „Пастир”.
Днес църквата почита паметта и на свети мъченик Ермий.
Народни традиции и обичаи
На 31 май Православната църква чества един от най-големите християнски празници – Петдесетница. Според богослужебния календар той съвпада с 8-та неделя след Пасха (десетият ден след Възнесение Христово) и е отредена за празнуване на новозаветното събитие Слизане на Светия Дух над апостолите (Деян. ап., гл. 2). От православно догматическо гледище със слизането на Светия Дух над апостолите се ознаменува завършекът на изкуплението на човешкия род от Иисус Христос.
Съботният ден пред Петдесетница всички църкви възпоменават покойниците. В народната традиция денят е популярен като черешова задушница -по името на най-популярния плод в това време на годината.
На задушница камбаната бие траурно - с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Опечалените по смъртта на свои близки на самия ден посещават гробищата, палят свещи и кандила, поставят цветя, преливат гробовете с вино, кадят над тях с тамян, носят жито и в църква, и на гробищата. В израз на вярата във Възкресението разчупват хляб и раздават донесеното от името на покойниците молитвено да се помене: Бог да прости.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски