В дните на великденския пост, 31 март – 6 април, хората се пречистват физически и духовно в очакване на чудото – Христовото Възкресение. Но за да бъде постигната Божията милост и благодат, трябва първо да изкупим греховете си. Това според праведните християни се постига с покаяние и изповед - тайнство, което подобно на светото причастие, има особен смисъл и значение за човека. То е подчинено на християнската максима, че единствено всемогъщият Господа може да прощава човешките грехове. Заради непостижимото Божие милосърдие, Господ е дал Своята власт за прощаване греховете на човеци на апостолите и техните приемници в лицето на епископи и свещеници.
Защо е постъпил Бог така? За да направи нашето покаяние, а следователно и прощаването на греховете още по-близко, още по-достъпно, още по-несъмнено. "Приемете Духа Светаго. На които простите греховете, тям ще се простят; на които задържите, ще се задържат." (Иоан.20:22-23)...
Днес ние малко се замисляме за разликата между покаянието и изповедта. Много често се разкайваме за греховете си, но така и не съумяваме да стигнем до изповедта. От срам, самонадеяност, незнание, неразбиране или по някаква друга причина си казваме вътре в нас, че нямаме нужда от посредник, за да общуваме с Бог. Това обаче е твърде измамно, защото така отхвърляме смисъла на Христовата жертва, на Божието снизхождение към човека. Защото, както пише в светите книги, покаянието е участие на човека в богочовешко дело. Чрез него хората се завръщат при милостивия Бог. А Изповедта е тайно действие, в което срещаме Господ. Сам Светият Дух извършва това, което не е в човешка власт: развързването на греховете и очистването на съвестта.
Но преди да изпитаме тайнството на изповедта, преди изповедникът да ни прочете молитвата, трябва да сме преживели своя духовен катарзис – един дълъг процес, в който трябва да се опомним, да осъдим себе си, да се решим твърдо на промяна в живота си към добро, да принесем сълзите на покаянието.
Именници: Живко, Живка (от жив - апотропейно име- 2 април).
Жития на светците
31 март
Свети свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски
Участник I Вселенски събор през 325 г., погубен от еретиците на Галатия.
1 април
Пресвета Мария Египетска
Добродетелна християнска, живяла и умряла в името на Христос.
Почитаме паметта и на Свещеномъченик Аврамий Български
2 април
Преподобни Тит Чудотворец
Преподобний Тит бил дарен от Бог да лекува тежко болни и пази слабите от всичкото зло на земята.
3 април
Преподобни Никита Изповедник
Един от най-ревностните врагове на иконоборците, умрял мъченически в името на Христос.
Днес църквата почита паметта и на свещеномъченик Никита Серски.
4 април
Преподобни Йосиф Песнописец
Добродетелен християнин, Йосиф преживял много страдания в името на Бог. Умрял на 84 години в присъствието на високопоставени духовници.
5 април
Свети мъченик Аготопод и Теодул
Дякон Агодопод и Теодул с божията сила целяли хората от неизлечими болести и обръщали езичниците към Христа.
6 април
Свети Евтимий, патриарх Цариградски
Роденият във Фригия Евтохий станал патриарх на Цариград, който не
предал вярата си в Христос до смъртта си.
Днес се почита още смъртта на свети Методий Славянобългарски.
Още от Вяра и демони
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците