По примера на Евтимий Велики приел постническия живот. След смъртта на родителите си, които му завещали огромно богатство, издигнал няколко манастира в Палестинската пустиня. Построил болница и две страноприемници – в Йерихон и при пещерите, където вече съществувала знаменитата лавра.
Споменът за св.Сава българите пазят и своята народна традиция. В представите им светецът по често го мислели за жена, която свързвали с царството на мъртвите. Затова по стар обичай жените ходели на гробищата, палели свещи, раздавали варено жито, ябълки и хляб за душите на своите починали близки.
Хората се бояли от светеца заради болести, който сеел сред хората. За да омилостивят негова зла поличба, стопанките пазели въздържание от всякаква работа и месели мекици, които раздавали в негова чест.
В някои райони на този ден се подготвяли обредните храни за светлия празник Никулден, който емоционално се свързва с дните на св.Варвара и св.Сава.
Именици днес са всички, които носят имената Сава, Савин, Савко, Саво, Савчо, Савета, Савина, Савка, Савета, Елисавета; Сабин, Съби, Събе, Събко, Съботин, Съботко, Събчо, Сабина, Сабинка, Събка, Съботинка и др.
Още от Вяра и демони
Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му
Жития на светците
Днес празнуваме три празника в едно
На днешния ден предците ни са отбелязвали Трифон Зарезан - посветен на труда и любовта на българите към лозата, гроздето и виното
Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена
Религиозен календар