Денят на Светата Петдесетница от древни времена се смята за рожденият ден на Христовата Църква, създадена не от суетата на човешки тълкувания и размисли, но по Божествена благодат.
Следващият ден, понеделник след Петдесятница е празникът на Светия Дух. Този празник Църквата е установила заради величието на Пресветия и Според църковните текстове чрез животворящият Дух - единосъщен с Бог Отец и Синът Божий, ни се дарява всяка мъдрост, живот, движение, Той е източникът на всичко живо.
Светите отци казват, че Светият Дух не е създаден от Отца, не е сътворен, не е роден, но произлиза от Него. Тази Божествена тайна Православната църква не се решава да подложи на разсъждение, защото смята, че Господ открива на човека само толкова, колкото му е необходимо за неговото спасение и много тайни остават за нас зад непроницаема завеса.
Според Матея Светият Дух обогатява човека с духовни дарове и плодове духовни, украсява човека и с многообразни добродетели, прави го дърво добро, плодоносно, създаващо добри плодове
Плодовете на Духа, по думите на апостол Павел, пък са: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание.
В народния календар на 24 юни се отбелязва
Еньовден
Вярва се, че събраните тази сутрин билки преди изгрев слънце са най-лековити. На тази дата православната църква чества рождението на Свети Йоан Кръстител и често обредите и традициите на двата празника се преплитат.
Още от предния ден на висок хълм край селото се оставя глинен съд с „мълчана вода“, която през нощта придобива животворяща сила. На сутринта събраните билки заедно с росата по тях се потапят и оставят така, за да посрещнат слънцето.
Сламена кукла наречена Еньова булка се запалва с първите слънчеви лъчи, които на този ден са най-силни, а вярванията са, че така се прави път на доброто.
Според поверието, за да си здрав през годината трябва да се претърколиш в росната трева, а билките да докоснат тялотото ти, така ще бъдеш защитен през цялата година.
Още от Вяра и демони
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците