18 Май, 2026

Днес е Ивановден - празник на побратимството и кумството

Днес е Ивановден - празник на побратимството и кумството

В него пренасят празничната атмосвера на Сурва и Водици, която съпътства целия първи месец на новата година. Продължават обичаите и обредите, свързани с вярата в чудодейната здравеносна сила на водата.

Къпят се булките и младоженците, които са се оженили през тази зима до Ивановден; къпят се всички именници; къпят се годените моми и ергени. На Ивановден на обед младоженците отиват на гости в дома на своите кумове и им носят кравай, млин, ракия и вино. Кумовете ги канят на тържествена трапеза. Младите гостуват и на девера. В тракийските земи на Ивановден или по-късно - на Бабинден или зимния Атанасовден, се предприемат обредите за побратимяване на момците - "хващане на арътлици". Ако трима другари искат да станат побратими, в този ден те последователно се събират в дома на всеки от тях, като започват от дома на най-възрастния. Майката посреща тримата и ги закичва с по една китка от бръшлян и чимшир. На всяка китка е вързана златна паричка с червен конец. Като ги закичва, майката ги благославя: "Оттук нататък чимшир побратими да станете! Да не се карате и лоши думи да не си изричате, да се обичате и уважавате като братя!" Ритуалът се повтаря в дома на всеки момък.

В Ямболско обредът на побратимяване е значително по-разгърнат. Там момците или женените мъже, които ще станат арътлици, стъпват символично с десния крак едновременно върху живи въглени, след което си раздават специални обредни хлябове и отпиват последователно от паница с червено вино. В Родопската област на Ивановден сгодените ергени отиват тържествено на гости заедно с родителите си и свои роднини в дома на своите годеници. След като бъдещата свекърва измие лицето на девойката и я закичи с китка и златна паричка, всички сядат край софрата и се угощават богато.

Именници: Йоан, Йоана, Иван, Иванко, Иваница, Иво, Иванка, Ваньо,Ваня, Джони, Жана, Нако, Янаки, Калоян, Калчо.

Сподели:

Коментари (0)

Папа Лъв XIV  бие тревога за изкуствения интелект, подписа първата си енциклика „Величественото човечество“

Папа Лъв XIV бие тревога за изкуствения интелект, подписа първата си енциклика „Величественото човечество“

Документът се подготвя от месеци и вероятно ще засегне широк кръг социални теми, като може да предложи най-подробните насоки на Католическата църква по въпросите на трудовите права от десетилетия насам

Почитаме мъчениците Теодот, Петър, Дионирий и св. 7 девици

Почитаме мъчениците Теодот, Петър, Дионирий и св. 7 девици

Жития на светците

Свети Пахомий Велики - първият схимник, приел великия ангелски образ

Свети Пахомий Велики - първият схимник, приел великия ангелски образ

Той въвел ред, дисциплина и духовни правила, които по-късно оказали влияние върху цялото източно и западно монашество