11 Май, 2026

Днес почитаме св. Екатерина - покровителка на майките

Днес почитаме св. Екатерина - покровителка на майките

24 ноември е денят на света великомъченица Екатерина - покровителка на майките. Жените приготвят пресни питки и намазани с мед, ги раздават на близки хора - за предпазване от болести, за здраве и благополучие.

Именден имат всички, носещи името на светицата - Екатерина, Катерина, Катя, Катрин, Катина, Тина.

Според житието й, тя била изключително красива девойка. Живеела в град Александрия. Освен красива, Екатерина била и много умна - изучила философията, литературата и особено медицината. Мнозина знатни и богати момци искали ръката й, но тя била решила да се омъжи само за равен на нея по хубост, ум и знание.

Майката на Екатерина била християнка, но криела вярата си - по онова време християните били гонени. В покрайнините на Александрия живеел скитник отшелник. Майка й я завела при него, за да й даде добри съвети. Именно той я обърнал към познанието за Бог.

Една нощ в съня й се явила Богородица и това било моментът, в който Екатерина отдала душата си на християнската вяра, а после станала "небесна – чиста и свята, годеница на Христос". Ревностно не пропускала да порицае езичниците.

Веднъж на един езически празник, пред всички тя рекла на царя: "Не те ли е срам, царю, да се молиш на гнусни идоли!..." За много по-малко по онова време падали глави, но смилен от красотата на Екатерина, царят й предложил половината си богатство, ако тя се откаже от християнството. Извикал 50 мъдреци, за да я разубедят от вярата й, но тя с мъдростта си съумяла да ги накара да отхвърлят езическата вяра и да приемат християнската. Успяла даже да убеди и съпругата на царя в христовата вяра - за което жестокият цар отсякал главата на съпругата си.

Безсилен пред упоритостта на Екатерина, която успяла за краткото време да просвети много хора, царят заповядал да бъде убита.

Така около 305 година паднала главата на едва 18-годишната Екатерина. Преданието разказва, че ангели взели тялото й и го отнесли на Синайската планина, където два века по-късно монаси намерили мощите й и ги отнесли в манастира "Св. Екатерина" (Египет).

В старите български обичаи деня е познат и като Катерининден.

Сподели:

Коментари (0)

Най-мръсното предателство на комунистите – обявен е „македонски народ“ на 6 май

Най-мръсното предателство на комунистите – обявен е „македонски народ“ на 6 май

Във Виена е подписан и обнародван така нареченият Майски манифест, който прави разлика за първи път между „македонския“ и другите балкански народи и поради това този акт се смята днес в СР Македония като жалон за македонската нация

Преди 150 години поп Харитон избира самоубийството пред живота в несвободна България

Преди 150 години поп Харитон избира самоубийството пред живота в несвободна България

Войводата сам с меч в ръка загинал, намушкан от турски щикове върху грамада от вражески тела, които убил с последните си сили

Преди 123 години Гоце Делчев намира смъртта си край Баница

Преди 123 години Гоце Делчев намира смъртта си край Баница

Гибелта на македонския войвода се възприема от съвременниците и от историците като една от най-тежките загуби за ВМОРО