30 Ноември, 2024

Календар (20-26 януари) (2)

Календар (20-26 януари) (2)

20 януари

Свети Евтимий, патриарх български

Свети Евтимий ( с добро сърце, блага душа – от гръцк) е Търновски патриарх, който се посветил  в служба на своя народ. По време на добродетелния си живот направил поправки в богослужебните книги, подобрил българския правопис, опреснил книжовния език. През 1393 г. Евтимий се включил в отбраната на обсадения от османските орди Търновград. След превземането на столицата, завоевателите осъдили българския патриарх на смърт чрез посичане. Народно предание разказва, че ръката на палача се вцепенила, когато вдигнал меча над главата на светия отец. През 1394 г. патриарх Ефтимий бил изпратен на заточение. Днес никой не знае къде е гробът му. 

21 януари

Преподобни Максим Изповедник

Максим се родил в знатно семейство. Като човек образован станал императорски секретар, но скоро се отттеглил се в Хризополската обител, където станал игумен. Един от най-ревностните привърженици на православието, той бил осъден от еретиците на заточение в крепостта Визия в Тракия. Там бил подложен на нечовешки изтезания - отрязали му езика, отсекли едната му ръка, но това не сломило вярата му. Когато през 7 век православието победило ереста, възтържествувал и мъченическият подвиг на св.Максим.

Днес църквата почита и свети мъченик Неофит.

Днес българските роми тачат

БАБИНДЕН

Понякога той се празнува в тесен семеен кръг. Но по-често има характера на всеобща веселба, в която участват само жените от общността. Бабите, ображдали бебета, обикалят под съпровода на весела музика всички къщи в махалата или селото. В знак на благодарност и с пожелание за дълъг и щастлив живот, стопанките им поднасят дарове. След това всички участнички в ритуала се събират на мегдана и  нареждат празнича трапеза, пеят и танцуват. И до днес ромите се шегуват: „Там, където жените празнуват Бабинден, мъж не смее да премине”. 

22 януари

Свети апостол Тимотей

 Тимотей се родил езичник, но бил обърнат в Хростовата вяра от апостол Павел и станал негов постоянен спътник и ученик. Тимотей бил първият епископ на Ефес,  умъртвен от езичници на 22 януари 97 г. Мощите му  били погребани от император Констанций в Цариград, а по-късно кръстоносците ги пренесли  в Италия. 

Днес се почита и свети преподобномъченик Анастасий Перски.

23 януари

Свети свещеномъченик Климент, епископ Анкирски

Климент се родил в Анкира, област Галатия – една от люлките на християнството. На 12-годишна възраст майка му починала и той се преместил да живее при благородната и богата София. Скоро Климент превърнал домът й в обител за отглеждане и възпитание на бедни, изоставени и болни деца. Младежът предизвикал всеобщото уважение на своите съграждани. Едва 20 годишен, Климент  бил избран за епископ на Анкира.  По това време започнало деветото гонение срещу християните. И първата жертва в града станал самият епископ. Хвърлили го в тъмница, измъчвали го до смърт, но божията сила и вяра го изцелявала. Враговете му го обезглавили публично на 23 януари 296 г. 

24 януари

Преподобна Ксения Римлянка

 Ксения била дъщеря на знатен сенатор от Рим. Името й било Евсевия (благочестива). Когато станала девойка, родителите й я сгодили за сенатор. Но нейните мисли били устремени единствено към словото на Спасителя. Една нощ тя успяла да избяга. Заедно с двете си верни прислужници, Евсевия отплавала за Александрия. Стигнали до малък остров, те заживели в малка къща. Местните започнали да наричат непозната девойка Ксения (странница). Тук светицата открила своя духовен  пастир – игуменът Павел от Милас. Духовникът посветил Ксения за дяконеса в манастира „Св.ап.Андрей”, където живяла до края на земните си дни.

25 януари

Свети Григорий Богослов

Грирорий се родил в Кападокия около 330 година. Влечението му към науката го отвело в Атина. Тук той срещнал Василий, с когото открили пътищата към християнските храмове и общестнвените науки. Когато се върнал в родния си град, Григорий се отдал да служи на Бог. През 379-381 произнесъл своите знамените слова на богословието и възкресил православието в Цариград. Спечелилил си званието „Богослов”, а след това – и епископски сан.

В българския народен календар денят е популярен като 

ГЛИГОР

Почита се преди всичко от жените, които целят болки в гърлото. Предполага се, че етимологично празникът е свързан с особеното народно звучене на името на светеца. Според поверието жените не подхващат никаква работа, а приготвят пресен домашен хляб, който раздават за здраве.

26 януари

Преподобни Ксенофонт, Мария и синовете им

Ксенофонт бил  патриций в Цариград. Бог благословил християнския му брак с Мария и ги дарил с двама сина – Йоан и Аркадий. Момчетата получили отлично образование и съвършено възпитание. Когато пораснали, баща им ги проводил да учат във финикийския град Бейрут. В  морето излязла страшна буря, а корабът, на който пътували двамата братя, се разбил. Но с божията  благословия те останали живи, но  разделени. Йоан намерил утеха в манастир и се прочул като св. Йоан Лествичник. А Аркадий  срещнал по пътя си свят старец. Той го известил, че брат му е жив и го отвел в Секуйската обител на св.Харитон. Само родителите им не узнали, че децата им са оцелели. След много години старецът срещнал цялото благочестиво семейство на мястото на Гроба Господен. Възрадвани, че  отново са заедно, те се посветили в служба на Христос. Мария постъпила в женски манастир. Ксенофонт и синовете му раздали цялото си богатство на бедните, робите си направили свободни хора, а за себе си избрали изпитанията на пустинята.

 

 

Сподели:
За да гласува за Силви Кирилов Денков пропуска среща с патриарх Вартоломей, днес с Кирил Петков му целунаха ръката

За да гласува за Силви Кирилов Денков пропуска среща с патриарх Вартоломей, днес с Кирил Петков му целунаха ръката

Вселенският патриарх благословил двамата бивши премиери, държейки жезъла, който Бойко Борисов му подари преди две години

В деня на Андрей Първозвани честваме Андреевден

В деня на Андрей Първозвани честваме Андреевден

Какви са народните поверия, защо наричат празника още Едреевден

  Даниил уредил санкциониран генерал от КГБ, облечен в расо да гостува в България, прескочили санкция от Външно

Даниил уредил санкциониран генерал от КГБ, облечен в расо да гостува в България, прескочили санкция от Външно

Посещението на Николай Балашов е груба демонстрация, показва нагледно, че институциите не работят и са пробити от руски интереси