Докато юдеите в Светите земи преживяват трагичната смърт на хилядите некръстени еврейски младенци, българите посрещат едни от най-тежките дни в годината. Старите хора ги наричат “мръсни или поганни дни”. Започват от 25 декември, та чак до 6 януари. Тогава от Долната земя излизат вампири, таласъми и каракондужли, за да пакостят по къщите, на хармана и в оборите. Затова хората се прибират по светло вкъщи, не правят годежи, сватби, седенки и помен за мъртвите. На децата зашиват скилидка чесън на дрехата, за да ги предпазва от злите сили през деня.
В тези дни нашия народ празнува и един от най-светлите празници. Първият наричат Сурва, известен още като Васильовден, и го тачат на 1 януари.
По стар обичай българите посрещат Новата година близо до огнището – най-сигурно място през поганните дни. Това е втората кадена вечер, която се освещава с празнична софра, на която неизменно присъстват варено жито, пача от краката и опашката на коледното прасенце, обреден хляб – боговица и бъклица с червено вино. За трапезата на Сурва жените приготвят баница с късмети – от дрянови клонки и медна пара. Стопанките гадаят дали ще плодовите година, хубав ли ще им е късметът.
Най-красивият момент на Сурва е свързан с посрещането на сурвакарите. Те идват след полунощ или на разсъмване, облечени в празнични носии, с дряновите тояжки – сурвачки, украсени с червени и бели вълнени конци, пуканки, ушав и , кравайчета. Обикалят всяка къща, пеят жизнерадостни песни и изричат своите благожелания на всеки член от семейството. След това сурвакарите хвърлят дряновите пръчки в реката, с пожелание за здрава и щастлива година.
Жития на светците
30 декември
Света мъченица Анисиния
Анисия била издънка на знатен род от Солун, но богатството си раздала на бедни и болни хора. Самата тя живеела в смирение и кротост, отдадена изцяло на Бога. Веднаж, незнаен войник заповядъл на Анастасия да се поклони на езическите боговете. Разярен от упорството й, той отсякал главата на светицата.
Днес църквата почита паметта и на свети мъченик Зотик, презвитер и кърмител на сираците.
31 декември
Преподобна Мелания Римлянка
Мелания било знатна римлянка, която се посветила на Христос. Изучила иноческия живот, сама построила манастири, болници и страноприемници за болни и бедни люде. След смъртта й делото й продължила нейната внучка Мелания.
1 януари
Свети Василий, архиепископ на Кесария Кападокийска
Днес църквата почита свети Василий Кесарийски, пред чийто добродетелен живот се прекланят християни, юдеи и езичници.
Днес се отбелязва и Обрезание Господне.
2 януари
Свети Силвестър
Силвестър се прочул като един от най-милостивите хора в Рим. Едва 30- годишен бил ръкоположен за дякон от папа Милтиад. След смъртта на папата през 314 г.св. Силвестър станал 35-я папа на Рим. Мощите му днес почиват в една от най-старите гробници на Вечния град.
Днес се почитат още свети Силвестър, папа Римск и преподобни Сарфим Суровски Чудотворец.
3 януари
Свети пророк Малахия
Малахия е един от 12-те малки пророци. Написал последната книга на Стария Завет в 4 в.пр.Хр., известна като„печат на пророците”, в нея предрекъл мисията на Йоан Предтеча, подготвил пътя за новия Месия – Христос.
Днес се почита още свети мъченик Гордий.
4 януари
Преподобномъченик Онуфрий Габровски
Онуфрий се родил в Габрово. При светото кръщене му било дадено името Матей. Когато поотраснал, родителите му го изпратили в Троянския манастир, за да не бъде обърнат в мохамеданската вяра. Заради непокорството си бил публично посечен, а главата му – хвърлена в морето. След мъченическата му смърт, гърците от Атон го канонизирали за светец.
Днес се почитат и свети седемдесет апостоли.
5 януари
Свети мъченици Теопемпт и Теона
Епископ Теопемпт бил ревностен християнин, когото император Диоклетиан никак не обичал. По негова воля езичникът Теона направил смъртоносна отрова, с която да погубят светия отец. Вярата на Теопемп била по-силна от отровата и той оживял. Като видял чудото, Теона станал негов последовател.
Днес се почита и преподобна Синклитикия.
Още от Вяра и демони
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците
Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски
Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.