Жития на светците
7 януари
Събор на свети пророк, предтеча и кръстител Господен Йоан
Църквата чества днес свети Йоан Кръстител. Празникът нарекли „негов събор”, в който вярващите отправят молитвена прослава към божия пророк, представил на хората Христос и кръстил Спасителя във водите на р. Йордан.
На 7 януари в арменската църквата се отслужва заупокойна панихида за душите на умрелите.
8 януари
Преподобна Домника
Девица Домника се посветила в служба на Бога. В замяна Господ я дарил с чудотворна дарба – да има власт над природните сили и съдбата, да лекува неизличимо болни, да връща надеждата на отчаяни и беззащитни хора.
Днес църквата почита и преподобни Георги Хозев.
9 януари
Свети мъченик Полиевкт
Полиевкт бил римски войник, чийто най-добър приятел Неарх вярвал в Исус. По време на осмото гонение срещу християните Полиевкт за първи път разбрал, че може да загуби Неарх. В този миг прозрял кой е истинския Бог и колко нищожни са езическите идоли. Проявената дързост му струвала живота. Станал първият мъченик в арменския град Мелитин на р. Ефрат. В негова памет бил построен храм, в който по-късно се молил самият Евтимий Велики.
10 януари
Свети Григорий, епископ Нисийски
Григорий е по-малкият брат на св.Василий Велики. Съвсем млад се оттеглил в манастир, а по-късно бил ръкоположен за епископ на Нисия, който воювал неуморно срещу арианството. Проявил се като даровит писател, философ и богослов, той е авторът и на знаменитото произведение в 12 тома „Против Евтимий”.
Днес се почитат още преподобни Дометиан, епископ Мелитински и преподобни Презвитер Маркиан.
11 януари
Преподобни Теодосий Велики
Теодосий (от Бога даден) от малък бил възпитан в божието слово. В Йерусалим го осенило силно желание да се посвети на отшелнически живот. Заживял в една пещера във Витлеемската пустиня, там той създава прочутите общежителни манастири.
12 януари
Света мъченица Татяна
Татяна била знатна римлянка. От малка познала Христовата вяра, затова била преследвана и жестоко изтезавана. Вярата й обаче била толкова силна, че Бог я възнаградил с чудотворни умения - да руши храмове и омилостивява кръвожадни животни. Неспособни да понесат сторените от нея чудеса, управниците на Рим я посекли пред очите на целия град, а църквата - канонизирала за светица.
Празничната атмосвера на Сурва и Водици съпътства целия първи месец на новата година. На 7 януари българите
отбелязват Ивановден.
В народната вяра Йоан Кръстител бил посветен в тайнството да кръщава водата, младите булки и малки деца. Поставили жената в центъра на живота и семейството, те нарекли празника Женски водици, а ритуалите се изпълнявали само от жените.
По-късно главни действащи лица стават мъжете именници - Йоан, Иван, Иванко, Иваница, Иво, Иванка, Ваньо,Ваня, Джони, Жана, Нако, Янаки, Калоян, Калчо. Според традицията те насила се къпят в реката за здраве. Майките и съпругите им приготвят обреден хляб - петохлебие, който носят в църквата и оставят пред иконата на Св. Йоан Кръстител. Опята от попа, погачата се раздава на близки и съседи за здравето на именника.
В миналото обичаите на Ивановден са били свързани с отколешните институции на побратимството и кумството. Били са съпътствани от кукерски игри, карнавали и надбягване с коне, известни още като Ивановденски кушии.
Идеята за жената, продължителка на рода и покровителка на семейството, българите са пренесли и в празника Бабинден (14 януари). Него те са посветили на жените, помали при раждането на дете. Затова всички ритуали имат смисъла на страхопочитание и благодарност към баби и знахарки, ображдали новородените.
Стар обичай е жените първескини (родили за първи път) да приготвят обреден хляб, с дупка по средата. През нея бабата провира три пъти ленена риза, престилка и пъстри вълнени чорапи, изричайки благославия към бебето и родилката. Преди изгрев слънце омъжените жени носят дарове на знахарката, която ги посреща с празнична трапеза. По време на тържеството бабата прекажда софрата и нарича:„Тези, които са се сдобили с деца през тази година, да си имат бебе и догодина. Тези, които си нямат, да си проимат. Амин”.
Именници: Иван, Иванко, Иваница, Иво, Иванка, Ваньо,Ваня, Джони, Жана, Нако, Янаки, Калоян, Калчо; Таня,Татяна; Нина.
Още от Вяра и демони
За да гласува за Силви Кирилов Денков пропуска среща с патриарх Вартоломей, днес с Кирил Петков му целунаха ръката
Вселенският патриарх благословил двамата бивши премиери, държейки жезъла, който Бойко Борисов му подари преди две години
В деня на Андрей Първозвани честваме Андреевден
Какви са народните поверия, защо наричат празника още Едреевден
Даниил уредил санкциониран генерал от КГБ, облечен в расо да гостува в България, прескочили санкция от Външно
Посещението на Николай Балашов е груба демонстрация, показва нагледно, че институциите не работят и са пробити от руски интереси