25 Август, 2026

Преподобни Сисой Велики

Преподобни Сисой Велики

Жития на светците

6 юли

Преподобни Сисой се родил в Египет. Бил ученик на св. Антоний Велики, който го въвел в строг монашески живот. След смъртта на своя учител преподобни Сисой се поселил да живее в една пустинна планина, наречена Антониева, понеже на нея по-рано се подвизавал сам св. Антоний.

След непрестанни постнически подвизи и молитвени бдения Сисой стигнал до такова духовно съвършенство, че станал незлоблив като дете. Затова Бог го надарил с благодатна сила да изцерява болни, да изгонва нечисти духове и да възкресява мъртви. Цели 60 години преподобни Сисой се подвизавал в пустинята.

При него идвали за съвет монаси и миряни от далечни места. За тях той бил извор на жива мъдрост. Преди смъртта лицето му засияло като слънце. Монасите стоели около него и се чудели на това явление. А когато старецът издъхнал, цялата килия се изпълнила с чудно благоухание. Св. Сисой починал в дълбока старост през 429 година.

Църквата почита и паметта на свещеномъченик Валентин, презвитер Римски 

Сподели:
Предметът „Добродетели и религии“ ще отвори нови разделителни линии в училището и обществото

Предметът „Добродетели и религии“ ще отвори нови разделителни линии в училището и обществото

Как практически ще бъдат организирани часовете, когато в един клас има християни, мюсюлмани, а защо не и будисти, атеисти или деца от семейства, които просто не желаят религиозно образование?

На 24 август църква почита Св. Евтихий, народното поверие го свързва с тишината и вятъра

На 24 август църква почита Св. Евтихий, народното поверие го свързва с тишината и вятъра

В народните представи най-добрият знак на 24 август бил тихият ден. Особено внимание хората обръщали и на своите думи - смятало се, че кавгите и клюките на този ден могат да донесат неприятности.

Петима свещеници отслужиха молебен за мир в Шипченския манастир в чест на Деня на украинската независимост

Петима свещеници отслужиха молебен за мир в Шипченския манастир в чест на Деня на украинската независимост

Събитието бе организирано от  Общобългарския комитет „Ген. Иван Вълков“ и Съюза на репресираните „Памет“ в Казанлък

Коментари (0)