7 Юли, 2026

Турци фанатици убиват с камъни Св. Николай Софийски Нови

Турци фанатици убиват с камъни Св. Николай Софийски Нови

 

Николай е родом от Янина Епир. Бил обущар, но пристига да работи в София. Турците почнали да го съблазняват да приема тяхната вяра, но той бил твърд във християнството, тогава османските големци решили с измама да го накарат да приеме Пророка, разказва се в житието му.Поканили светеца на обяд, сложили в кафето му приспивателно и като заспал го обрязали в мюсюлманския религиозен обред. Николай като разбрал какво са сторили неверниците избягал и една година се крил. Турците го канили да ходи на джамия, но той твърдо отказал. Тогава бил вързан и подложен на мъчения. Завлекли го при кадията, но той не го намерил за виновен и казал да го пуснат, обаче озлобялата тълпа го довлякла до местността "Юч бунар" (Три кладенци, намиращо се на мястото на кръстовището на улиците "Пиротска" и "Опълченска") и го убила с камъни на 17 май 1555 година. След смъртта на светеца, тялото му било изгорено на гробището с име "Търницата", а пепелта - разпилели, да не остане никакъв спомен от него. Но средецкия духовник Матей Граматик заръчал на едно момче да събере частици от неговите мощи и християните тайно ги погребали. Средецкият митрополит Яков свикал събор и прославил новия светец. Той положил мощите на мъченика (части от черепа и костите му) в ковчега с мощите на св. крал Милутин в църквата "Св. Архангел Михаил". По-късно част от св. мощи били прибрани в дървен храм. Софийският книжовник дякон Матей Граматик, съвременник на св. Николай и очевидец на неговите страдания и смърт, написал служба и пространно житие на светеца. Днес ръкописът се съхранява в Национални църковен историко-археологически институт при Св. Синод (НЦИАИ) в София.

Днес на мястото на убийството на светеца в местността "Три кладенци" (Юч бунар) на ул. "Цар Симеон" № 125 има малък параклис, а в градината с паметника на одринското опълчение на близо е голямата църква "Св. Николай Софийски", втора по големина (след "Св. Александър Невски") в България, направен по проект на архитект Антон Торньов.

На самия 17 май всяка година в храма се отслужва св. Божествена Литургия като мощите на мъченика се излагат за поклонение на вярващия народ.

Сподели:
Днес Православната църква чества Св. Неделя

Днес Православната църква чества Св. Неделя

Накрая я осъдили на посичане с меч. Преди изпълнение на наказанието, светата великомъченица с Божието име на уста коленичила и за всеобщо удивление отдала Богу дух.

WSJ: След десетилетия напрежение, Ватикана обяви разкол с Общество на Свети Пий X

WSJ: След десетилетия напрежение, Ватикана обяви разкол с Общество на Свети Пий X

Отлъчването от папа Лъв XIV последва десетилетията напрежение на Ватикана с Обществото на Свети Пий X, което се противопоставя на модернизацията на Католическата църква

Убит, защото искал да бъде България свободна: Историята на държавника, когото Русия не успя да сломи

Убит, защото искал да бъде България свободна: Историята на държавника, когото Русия не успя да сломи

131 години след бруталното убийство на Стефан Стамболов в центъра на София, саможертвата на „строителя на съвременна България“ продължава да напомня за истинската цена на нашата независимост

Коментари (0)