Аз лично ще го направя, увери епидемиологът
"Мерките са навременни и адекватни. Мерките са профилактични и се предприемат, когато още няма проблем. Такава мярка е ваксината. Другите мерки са противоепидемични и се предприеха още през март", обясни епидемиологът проф. Мира Кожухарова в предаването "Още от деня" по БНТ.
Според нея сме остигналие до връх и сега плахо започваме да слизаме надолу. "Не бива да допускаме да се стига до втори връх. В Европа се наблюдава спад на случаите на COVID-19. Такава е тенденцията и у нас", посочи епидемиологът.
"Словения вече е преди нас по ниво на смъртност. Това е епидемия. При много дисциплинираните страни се наблюдава нарастване на случаите. Единственото, което можем да направим, е да приложим противоепидемични мерки", допълни тя.
"Децата не боледуват сериозно от COVID-19. Проблемът при децата е заразяването на учителите", коментира тя по повод дистанционното образование, което е в ход в страната в момента.
На въпрос дали мерките могат да се разхлабят до 21 декември, проф. Кожухарова заяви: "Ако добрата тенденция се запази, би могло мерките да се разхлабят. Ако отделенията продължат да бъдат пълни, това няма да е разумно."
Във връзка с Плана за ваксинации, проф. Кожухарова обясни: "Имаше нужда да се направи. Той очертава общите линии, не е конкретен. Аз от ваксината не се притеснявам, хората се притесняват. Опасявам се, че няма да можем да се възползваме от тази противоепидемична мярка. Аз лично ще се ваксинирам", подчерта тя. На въпрос дали е нужно хората да бъдат убеждавани да се ваксинират, проф. Кожухарова отговори: "Те сами ще се убедят."
Фактор
Според нея сме остигналие до връх и сега плахо започваме да слизаме надолу. "Не бива да допускаме да се стига до втори връх. В Европа се наблюдава спад на случаите на COVID-19. Такава е тенденцията и у нас", посочи епидемиологът.
"Словения вече е преди нас по ниво на смъртност. Това е епидемия. При много дисциплинираните страни се наблюдава нарастване на случаите. Единственото, което можем да направим, е да приложим противоепидемични мерки", допълни тя.
"Децата не боледуват сериозно от COVID-19. Проблемът при децата е заразяването на учителите", коментира тя по повод дистанционното образование, което е в ход в страната в момента.
На въпрос дали мерките могат да се разхлабят до 21 декември, проф. Кожухарова заяви: "Ако добрата тенденция се запази, би могло мерките да се разхлабят. Ако отделенията продължат да бъдат пълни, това няма да е разумно."
Във връзка с Плана за ваксинации, проф. Кожухарова обясни: "Имаше нужда да се направи. Той очертава общите линии, не е конкретен. Аз от ваксината не се притеснявам, хората се притесняват. Опасявам се, че няма да можем да се възползваме от тази противоепидемична мярка. Аз лично ще се ваксинирам", подчерта тя. На въпрос дали е нужно хората да бъдат убеждавани да се ваксинират, проф. Кожухарова отговори: "Те сами ще се убедят."
Още от България
"Възраждане": Отиваме самостоятелно на изборите за президент
Ако кандидатът ни е достатъчно силен и разпознаваем, той може да събере много сериозна подкрепа, особено на фона на очевидно сгромолясващото се пред нас управление на Радев, заяви Костадин Костадинов
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте
Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?
Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него