9 Януари, 2026

10-те руски дипломати, обявени за персона нон грата, напуснаха България

10-те руски дипломати, обявени за персона нон грата, напуснаха България

10 руски дипломати, които бяха обявени за персона нон грата, са напуснали територията на България.

На 18 март България обяви 10 руски дипломати, акредитирани у нас, за персона нон грата, като им даде 72-часов срок да напуснат страната ни.

Предложението е направено от компетентните власти и съгласувано с премиера Кирил Петков. Заместник-министърът на външните работи Васил Георгиев е връчил съответната вербална нота на посланик Елеонора Митрофанова.

Посочените служители на посолството на Руската федерация у нас са осъществявали на територията на Република България дейност, несъвместима с Виенската конвенция за дипломатическите отношения.

Руското посолство в София заяви, че решението на България да експулсира 10 руски дипломати е "поредната агресивна стъпка", на която Москва ще отговори по съответния начин.

Посолството заявява още, че "този враждебен демарш скоро ще получи съответната оценка и реакция, адекватна на новия дух на двустранните отношения".
Сподели:

Коментари (0)

Мирчев:  ВСС да избере нов главен прокурор, иначе - процедура за отстраняване на членове

Мирчев: ВСС да избере нов главен прокурор, иначе - процедура за отстраняване на членове

Парламентарната група на ПП-ДБ веднага ще върне втория мандат за съставяне на правителство, когато го получи от Румен Радев. 

 Експерт: Ако Chevron придобие бургаската рафинерия, това качествено ще промени енергийния пазар в региона

Експерт: Ако Chevron придобие бургаската рафинерия, това качествено ще промени енергийния пазар в региона

„Стратегическите активи у нас е по-добре да бъдат собственост на компании от държави съюзници на България, за да не се използват като оръжие срещу националния суверенитет."

 Андрей Райчев: Най-голямата неизвестна е едно име – Румен Радев

Андрей Райчев: Най-голямата неизвестна е едно име – Румен Радев

 Според него американският президент управлява чрез спектакъл – чрез редуване на страх и надежда. Това е моделът на управление след ковид пандемията