14 Декември, 2025

14 декември: Слънце, мъгли и високи температури

14 декември: Слънце, мъгли и високи температури

Сутрешни мъгли; илюстрация: Faktor.bg/Ai

Времето на 14 декември ще бъде меко за сезона. Сутрешни мъгли ще отстъпят място на слънцето. Температурите ще достигнат 12 градуса, в София - около 9°.

Атмосферното налягане над страната се задържа значително по-високо от обичайното за месец декември. Макар през деня да се очаква слабо понижение, стойностите му ще останат наднормени, което определя и сравнително спокойната метеорологична обстановка в неделя, 14 декември 2025 г.

Нощта срещу неделя ще бъде белязана от тихо време, което ще създаде условия за образуване на мъгли или ниска слоеста облачност в много от равнините и котловините. В останалата част от страната небето ще бъде предимно ясно. Сутрешните часове ще са студени, като минималните температури ще варират между минус 3° и 2°, а в отделни котловини термометрите може да паднат и до минус 4°. В столицата София се очаква минимална температура около минус 1°.

Преди обяд видимостта в Дунавската равнина и на места в котловините ще остане намалена заради мъглите. Ситуацията ще се промени в следобедните часове с появата на до умерен вятър от запад-северозапад. Това въздушно течение ще помогне за разсейването на мъглите и подобряване на видимостта. Докато над североизточните райони облачността ще се задържи значителна, в останалата част от страната ще се радваме на предимно слънчево време. Максималните температури ще бъдат необичайно приятни за средата на декември – между 7° и 12°, като по-ниски ще останат само в районите с по-трайна мъгла. За София прогнозата е за максимална стойност около 9°.

Планините ще предложат отлични условия за туризъм с предимно слънчево време. Ще духа умерен вятър от север-северозапад, който няма да създава сериозен дискомфорт. Температурите във височина също ще бъдат сравнително меки – на 1200 метра надморска височина се очакват около 7°, а на 2000 метра живакът ще се задържи около нулата.

По Черноморието денят ще започне с намалена видимост на места в сутрешните часове. Облачността ще бъде променлива, но с тенденция към намаляване до предимно слънчево време. Вятърът ще е до умерен от запад-северозапад. Максималните температури на въздуха ще бъдат в интервала между 9° и 12°, което е близо до температурата на морската вода, задържаща се между 12° и 14°. Вълнението на морето ще бъде слабo – около 2 бала.

Астрономическата справка показва, че в София слънцето ще изгрее в 7:49 ч. и ще залезе в 16:53 ч., като продължителността на деня ще бъде 9 часа и 4 минути. Луната изгрява в 2:25 ч. и залязва в 13:25 ч., намирайки се във фаза три дни след последна четвърт.


Източник: НИМХ

Сподели:

Коментари (0)

Станишев: Ако бях премиер, не бих подал оставка в такава ситуация

Станишев: Ако бях премиер, не бих подал оставка в такава ситуация

Бившият премиер очаква в изборната надпревара да се включат нови политически субекти. И е уверен, че само чрез активно участие в изборите може да има някакво по-сериозно разместване

Надежда Йорданова: Ще се борим за първия мандат и парламентарно мнозинство

Надежда Йорданова: Ще се борим за първия мандат и парламентарно мнозинство

Депутатът от "Да, България" потвърди позицията на ПП-ДБ, че правителство с участието на формацията в този парламент е невъзможно

Весела Чернева: Италия, Малта и България неприятно изненадаха Брюксел

Весела Чернева: Италия, Малта и България неприятно изненадаха Брюксел

По нейните думи, подкрепяйки Белгия в позицията за замразените руски активи, страната ни се позиционира в групата на приятелски настроените към Русия