19 Юни, 2026

15 партии влизат в новия италиански парламент

15 партии влизат в новия италиански парламент
Бъдещият премиер – Джорджа Мелони

Италианците, пребиваващи извън страната, имат по 1 представител в двете камари

След окончателните резултати от парламентарния вот в Италия, в който победиха консервативната партия "Италиански братя" с лидер Джорджа Мелони и дясната коалиция, стана ясно как ще изглежда новият парламент. Той ще бъде свикан на 13 октомври, предаде БНР.

Новият парламент е с общо 600 места. В него влизат 15 партии. В Камарата на депутатите от 400 представители дясната коалиция си осигури 237 места, лявата - 85, "Пет звезди" има 52-ма депутати, а центристкият блок - 21. Реформираният изборен закон сви броя на местата в Сената на 200. Дясната коалиция има там 115 места, а лявата - 44.

Италианците, пребиваващи извън страната, имат по един свой представител и в двете камари, избрани чрез Италианското асоциативно движение в чужбина.

За опозиция на дясната коалиция вече се обявиха Демократическата партия, "Пет звезди" и центристкият съюз "Ационе-Италия вива", който предвижда кратко съществуване на правителство на Джорджа Мелони.

Лидерът на "Пет звезди" и бивш премиер Джузепе Конте предупреди, че победителите не бива да забравят, че "когато няма реално мнозинство от вота, промени в Конституцията не могат да се правят без съгласието и на опозицията".

Избирателната активност бе рекордно ниска за Италия - почти 64%.

Сподели:
Пак разгромиха руските войски при легендарната Мала Токмачка, щурмували с мотоциклети и лопати

Пак разгромиха руските войски при легендарната Мала Токмачка, щурмували с мотоциклети и лопати

В Пологовския район на Запорожка област окупатори не успяват да превземат това село вече четири години въпреки многобройните щурмове

 Навальный LIVE:  Ето как  Кремъл пренаписа жалката биография на Путин

Навальный LIVE: Ето как Кремъл пренаписа жалката биография на Путин

"Наследникът на Елцин бил, нека бъдем честни, незабележим служител на службите, който до този момент не се бил отличил с никакви постижения и не бил запомнен с нищо", разказва водещият

The Telegraph: Украйна взема надмощие във войната, а това поставя Запада под удар

The Telegraph: Украйна взема надмощие във войната, а това поставя Запада под удар

Според Кофлин руската армия губи всеки месец около 30 000 души убити и ранени, а икономиката изпитва все по-силен натиск заради продължителната война

Коментари (0)