16 Юни, 2026

150 години безсмъртие: В Рибарица почетоха кръглата годишнина от Априлското въстание и героичната гибел на Георги Бенковски

снимка: пресцентър на община Тетевен

Костина не е просто географско място. Тя е символ на саможертвата в името на свободата

На 25 май в местността Костина, в с. Рибарица, с възпоменателен митинг беше отбелязана 150-та годишнина от трагичния, но славен епилог на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Събитието събра десетки родолюбиви българи – представители на институции, общественици, ученици, туристи и гости от цялата страна, които отдадоха своята почит и сведоха глави пред родолюбието, свободолюбието и саможертвата на борците за нашата свобода.

Честването започна с панихида, отслужена от отец Павел, след което кметът на Община Тетевен - д-р Мадлена Бояджиева, изнесе приветствено слово. 

Костина не е просто географско място. Тя е символ на саможертвата в името на свободата. Символ на онази непоколебима воля, която превръща обикновени хора в герои и оставя завинаги имената им в сърцето на българския народ, каза д-р Бояджиева.

Тя отбеляза, че Георги Бенковски е олицетворение на бунтовния дух на България – смел, решителен, безстрашен. Човек, който успява да запали искрата на свободата в сърцата на хиляди българи и да поведе народа към борба за достойнство и независимост. Неговите думи и дела и днес звучат със същата сила, защото са родени от любов към Родината, добави кметът на Тетевен.

Епилогът на Априлското въстание е трагичен, но и велик. След разгрома на въстанието именно саможертвата на героите отваря очите на света за страданията и стремежа към свобода на нашия народ. Кръвта, пролята по българските земи, не е напразна – тя се превръща в път към Освобождението на България, подчерта д-р Бояджиева.

Тя завърши с думите, че днес, 150 години по-късно, ние сме длъжни да пазим тази памет жива. Да разказваме на младите хора за героите не само като исторически личности, а като пример за чест, смелост и безусловна любов към Родината.

Програмата продължи с разказ за Бенковски от негови потомки -  Радина Росенова и Бояна Илиева.
Краят на събитието бе белязан от силно емоционален момент – представители на клуб „Традиция“ представиха жива картина, пресъздаваща последните минути от живота на Георги Бенковски и верните му спътници. С въздействащ реализъм и отдаденост, те върнаха присъстващите назад във времето, припомняйки трагизма и величието на онзи съдбоносен ден.

Сред присъстващите на възпоменанието бяха народните представители Младен Маринов, проф. д-р. Тихомир Тотев, Ивет Горанова, областният управител на област Ловеч – Пламен Христов, подполковник д-р инж. Пламен Кръстев, зам.-кметовете на Община Тетевен - Тони Стоев и Борис Врабевски, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, кметът на с. Рибарица – Пенка Ганева.

Сподели:
БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов

БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов

Гражданското сдружение твърди, че бившият служебен министър е прикрил данни за договори за над 100 хил. лева и е отказал достъп до обществена информация

„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания

„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания

Луксозен туристически комплекс, финансиран от чуждестранни инвеститори, които според критиците използват фамилията Кушнер–Тръмп като прикритие – попадна под вниманието на разследващите органи. Протестите станаха известни под името „Революцията на фламингото“.

Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“

Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“

Атанас Костадинов е един от първите зам.-министри в екоминистерството, назначени в правителството на Румен Радев

Коментари (0)