24 Ноември, 2024

19 града от ЕС искат Европейската агенция по лекарствата

19 града от ЕС искат Европейската агенция по лекарствата

Ежегодният бюджет на Европейската агенция по лекарствата е 305 млн. евро

 Във вторник Европейският съвет съобщи, че общо 19 града от блока са се включили в надпреварата да станат домакини на Европейската агенция по лекарствата, а осем са кандидатствали да приемат Европейския банков орган, предава Deutsche Welle, цитирана от "Фокус". 
Европейската комисия ще оцени дали градовете отговорят на необходимите условия, като трябва да се покрият шест критерия, включително транспортни връзки, възможност за организиране на безпроблемно преместване и училища за децата на служителите. 
След това ще се вземе решението за това къде ще се установят агенциите на Европейския съюз. Гласуването ще бъде тайно в Съвета на ЕС. То ще се проведе през ноември. Очаква се двете агенции скоро след това да се преместят в избраните нови градове. 
Ежегодният бюджет на Европейската агенция по лекарствата е 305 млн. евро и тя отговоря за одобряването и мониторинга на сигурността при лекарствата в Европа. Европейският банков орган от своя страна координира банковите правила и регулации в блока. 
Градовете, които бъдат избрани да приемат новите агенции, ще получат икономически ползи по много начини: от приемането на висококвалифицирани служители до домакинството на специализирани конференции, които привличат хиляди хора годишно. 
Сред градовете, кандидатствали да приемат Европейски банков орган, са Люксембург, Франкфурт, Париж, Дъблин, Виена, Брюксел и Варшава. За Европейската агенция по лекарствата се борят Амстердам, Лил, Милано, Хелзинки, Барселона и Братислава. 
Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“