13 Ноември, 2025

200 земетресения за 48 часа регистираха сеизмолозите в района на Санторини

200 земетресения за 48 часа регистираха сеизмолозите в района на Санторини

Снимка: архив

Експертите препоръчаха училищата да останат затворени днес на островите Санторини, Анафи, Йос и Аморгос. На гражданите се казва да отстранят опасните елементи в сградите си и да източат плувните басейни.

Над 200 земетресения са регистрирани за период от 48 часа в района между гръцките острови Санторини и Аморгос, предаде Дарик по информация на агенция АНА-МПА.

Заради повишената сеизмична активност днес отново няколко научни органа правят оценка на сеизмичната опасност и наблюдават вулканичната дейност.

Учените стигнаха до заключението, че сеизмичната активност в калдерата (вулканичното образование, получено при срутване на кратера навътре в него) продължава да намалява.

На заседанието бе казано, че през последните 48 часа са регистрирани над 200 земетресения в наблюдавания район с максимален магнитуд 4,5.

Според гръцките учени настоящата сеизмична активност в района се дължи на разломи под водата с посока северозапад-югоизток и не е свързана с вулканична дейност.

Експертите препоръчаха училищата да останат затворени днес, на 3 февруари, на островите Санторини, Анафи, Йос и Аморгос. 

На гражданите се препоръчва да избягват големи събирания в сгради, да не приближават до изоставени сгради, да избягват престоя в пристанищата на Амуди, Армени, Корфу и старото пристанище на Фира; да отстранят опасните елементи в сградите си и да източат плувните басейни.

През 1956 г. земетресения с магнитуд 7,7 и 7,2, последвани от цунами, предизвикаха много жертви и сериозни щети в областта, припомни ДПА.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп тръгва на турне из САЩ,  активно ще промотира икономическата си политика

Тръмп тръгва на турне из САЩ, активно ще промотира икономическата си политика

През последните дни той все по-активно акцентира върху темата, като представи серия от планове, сред които и евентуален дивидент от 2000 долара за американците

От "Азов" плениха 21 руски войници

От "Азов" плениха 21 руски войници

Отбелязва се, че част от тях са се предали доброволно, а други е трябвало да бъдат принудени да сложат оръжие.

Санкциите и украинските дронове ударно източват парите на Русия за война

Санкциите и украинските дронове ударно източват парите на Русия за война

„Последните атаки на Украйна срещу нефтопреработвателната и добивната инфраструктура доведоха до намаляване на износа на петрол със 110 хиляди барела на ден — до малко над 5 милиона барела дневно,“ се посочва в доклада.