Екип от британски учени е открил затрупан ров, който преди две хилядолетия години е служил като отбранителен окоп около форта
По време на разкопки на територията на древноримския военен лагер Магна в Северна Англия археолози откриха добре запазени образци от кожени обувки, един от които изуми учените. Това съобщава Express.
Екип от британски археолози е открил затрупан ров, който преди 2000 години е служил като отбранителен окоп около форта. Римляните направили рова тесен, но много дълбок, което създавало сериозни неудобства за евентуалните нападатели. Заради малката му ширина вражеските войници можели да не забележат рова или да подценят дълбочината му, а когато стъпели в него, често губели обувките си. Да продължиш битка бос – не е особено приятно.
В началото изследователите очаквали да намерят в рова керамика, но били изненадани, когато открили три почти напълно запазени сандала на 2000 години. Най-силно обаче археолозите били поразени от размера на един от тях – 32 см. Това е огромен номер обувка, особено за онези времена. Човекът, който ги е носил, вероятно е бил висок около 190 см.
Фактът, че обувките са останали в рова и впоследствие са били засипани, е осигурил отличното им съхранение в продължение на две хилядолетия. Така археолозите получили възможност да проучат в детайли как се е изработвала обувката в онези времена.
„Това веднага предизвика възторг и удивление както сред доброволците, така и сред екипа. Дава ни наистина добра представа за това как е правена римската обувка – за подметката са използвани няколко слоя кожа, които са били закрепвани заедно с щипки, шевове и гвоздеи. Освен това е укрепвана и външната част за ходене, което се наблюдава при много модели обувки“, разказва водещият археолог на проекта Рейчъл Фрейм.
Още от Свят
Знак! Заложиха близо половин милион евро на падането на Путин от власт и освобождаването на Крим!
Информацията за активността на потребителя, чиято профилна снимка е с украинското знаме, бе разкрита първоначално от американската медийна компания Ен Би Си Нюз.
Мадяр: Време е да си стягате куфарите в Крим! Минус 16 енергийни възела !
Бровди отбелязва, че руските сили могат временно да преминат на генератори, но според него това не е дългосрочно решение
За първи път от Голямата депресия: Американци масово напускат САЩ
Все по-често насочват поглед към Нова Зеландия, където цените на жилищата са спаднали до най-ниските си нива за последните три години