16 Декември, 2025

24 500 прасета ще бъдат умъртвени по хуманен начин в с. Никола Козлево

24 500 прасета ще бъдат умъртвени по хуманен начин в с. Никола Козлево

ОТ БАБХ апелират да се спазват всички санитарни мерки

24 500 прасета ще бъдат умъртвени по хуманен начин в индустриална ферма в шуменското село Никола Козлево. Вчера Българската агенция по безопасност на храните констатира заболяването африканска чума по свинете. Фермата вече е поставена под карантина. Това стана ясно от извънредното заседание на областната епизоотична комисия.

Огнището на заболяването е констатирано на 2 януари. Ветеринарният лекар на фермата е информирал ветеринарните власти за съмненията си, че има заболели от африканска чума животни. Веднага са взети проби, които са изследвани в лаборатория и вчера в късния следобед е потвърдена заразата.
 
"Не можем да приложим мерки да отделим заразените от болните прасета, защото инфекцията така е проникнала в обекта, че нямаме възможност да го направим. Също ние и нямаме право да го правим, съгласно нормативните документи, но г-жа Танева ми каза "дайте колкото можем да щадим животновъдството, защото държавата понесе огромни загуби", заяви проф. Паскал Желязков, директор на БАБХ.

Във фермата вече са приложени всички възможни ветеринарни мерки - дезинфекция на помещенията, ограничаване на движението и две санитарни зони около фермата. Преди 10 години в района е имало заболяване на трихинелоза, което може да е било първопричината за проникване най-вероятно. Щетите за собствениците на фермата се изразяват на поне 10 млн. лева.

ОТ БАБХ апелират да се спазват всички санитарни мерки. При всяко съмнение да се информират ветеринарните власти. Във фермите в Шуменско се отглеждат 65 000 прасета. Индустриалното свинепроизводство е съсредоточено в Североизточна България.
Сподели:

Коментари (0)

Бунт в БСП: Структури искат смяна на Зафиров и извънреден конгрес

Бунт в БСП: Структури искат смяна на Зафиров и извънреден конгрес

След отложен пленум и нарастващо вътрешнопартийно напрежение социалистите се изправят пред риск от предсрочни избори и лидерска криза

"Кралицата на драмите" живее в огледалото: 10 навика, с които сами саботираме щастието си

"Кралицата на драмите" живее в огледалото: 10 навика, с които сами саботираме щастието си

Често обвиняваме икономиката, трафика или "токсичните" хора за лошото си настроение. Но истината е, че 98% от липсата на радост се дължи на нашия собствен "софтуер" за възприемане на света.

Изложение на постни ястия в манастира „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали

Изложение на постни ястия в манастира „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали

Бяха представени 119 гозби, имаше за цел да покаже, че постът не е лишение, а възможност - първа стъпка към по-дълбоко осмисляне на вярата и вътрешното изцеление