24% е инфлацията при храните, съобщи пред БНТ Владимир Иванов, шеф на държавната комисия по борсите и тържищата. Световната била 23%. Трендът е обаче за поевтиняване.
Според него няма спекула, а само хора, които нарушават закона.
В цените търговците калкулират и риска, допълни шефът на "Подкрепа" Димитър Манолов.
Според Иванов при ограничения на цените ще има проблеми. Просто нямало достатъчно хора за контрол. "Търговските вериги работят въпреки политиците", обясни Манолов.
В момента има неефетивен пазар на ток в Европа, катеоричен е Иванов. Заради това трябва да има мерки. И да се отнеме свръхпечалбата.
"Пазар на ток не съществува. Производителите са ограничени. Има и паразитни участници, които трябва да бъдат елиминирани. Например търговците на ток. Произвеждаме ток на нормални цени, какво ни пречи да го продаваме на тях? А този дебат не е започнал. Работодателите се опитаха и доникъде не стигнаха", допълни Манолов.
Според Иванов махането на ДДС на хляба няма да помогне дългосрочно.
Още от България
Затвориха аквапарк във Варна, злосторници са повредили умишлено съоръженията
"За нас най-важна е безопасността на всеки посетител, затова аквапаркът във Варна временно няма да работи, докато не отстраним всички щети"
МВнР, във връзка със задимяването от сръбските пожари: България предложи помощ на Сърбия
Посолството ни в Белград е връчило вербална нота с искане за информация относно огнището на пожара, намиращ се в трансграничен район
Нинова: Прогресистите намаляват минималната заплата, запазват тези в бордовете – огромен скандал!
"Това е най- антисоциалното и най-антихуманно, некадърно и алчно правителство"