17 Юни, 2026

286 университетски преподаватели се обявиха в защита на Истанбулската конвенция

286 университетски преподаватели се обявиха в защита на Истанбулската конвенция

Понятие "трети пол" в Конвенцията не съществува, нито може да бъде изведено от нея, се казва в отвореното писмо до парламента

286 университетски преподаватели от страната внесоха отворено писмо в Парламента, в което настояват без отлагане да се ратифицира Истанбулската конвенция.

Според учените са неоснователни внушенията, че Конвенцията задължава ратифициралите я държави да въведат "трети пол" и да узаконят брака между еднополови двойки. Понятие "трети пол" в Конвенцията не съществува, нито може да бъде изведено от нея, се казва в писмото.

Според преподавателите отлагането на ратификацията би ни направило отговорни за всяка жертва на насилие, основано на пола, защото сме го позволили с бездействието си.

"Смятаме, че в общественото пространство се създаде излишна паника и много шум около тази Истанбулска конвенция. Имаше няколко фалшиви новини за това какво тя съдържа, както и грешни интерпретации на понятието "социален пол". Бихме искали да внесем едно успокоение на дебата, да кажем, че няма нищо страшно и да придвижим напред административната процедура", заяви доц. Валентина Георгиева - преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски"..

Сподели:
ДБ: Гласят за шеф на дирекция „Хазарт" адвокат на една от водещите хазартни компании

ДБ: Гласят за шеф на дирекция „Хазарт" адвокат на една от водещите хазартни компании

По думите на Владислав Панев Гинка Панаретова е заемала длъжност директор на Дирекция „Надзор върху хазарта и хазартните дейности" към НАП, а хазартният сектор е доста чувствителен

От „Възраждане“ искат тежка мярка спрямо Северна Македония

От „Възраждане“ искат тежка мярка спрямо Северна Македония

Ангел Георгиев обвини "ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ, които подкрепиха свалянето на ветото спрямо Северна Македония, и БСП, които гласуваха „въздържал се“, заяви Ангел Георгиев пред журналисти

Трус в Сметната палата: Проданов приклещи Димитър Главчев със сигнали за мащабни нарушения

Трус в Сметната палата: Проданов приклещи Димитър Главчев със сигнали за мащабни нарушения

Шефът на бюджетната комисия поиска спешна проверка за конфликт на интереси, устни заповеди към одитори и умишлено забавяне на готови доклади в одитната институция

Коментари (0)