5 Декември, 2025

3 паравоенни групи в Сирия са санкционирани от ЕС заради нападения срещу религиозно малцинство

3 паравоенни групи в Сирия са санкционирани от ЕС заради нападения срещу религиозно малцинство

илюстративна снимка: архив

Брюксел добави трите протурски паравоенни групировки - бригадата „Султан Сюлейман Шах“, дивизията „Хамза“ и дивизията „Султан Мурад“ - към списъка си със санкции заради участието им в убийствата на цивилни граждани и особено към алауитската общност

ЕС наложи санкции на три сирийски паравоенни групи и двама от техните лидери за сериозни нарушения на човешките права, предаде АФП.

През март в крайбрежния регион на Сирия при нападения, насочени предимно срещу общността на алауитите, която се свързва с клана на сваления от власт Башар Асад, бяха убити повече от 1700 души.

Брюксел добави трите протурски паравоенни групировки - бригадата „Султан Сюлейман Шах“, дивизията „Хамза“ и дивизията „Султан Мурад“ - към списъка си със санкции заради участието им в убийствата.

Групите са се насочили към „цивилни граждани и особено към алауитската общност, включително чрез извършване на произволни убийства“, се казва в официалния вестник на ЕС.

Основателят на бригадата „Султан Сюлейман Шах“ Мохамед Хюсеин ал-Джасим и началникът на дивизията „Хамза“ Сайф Булад Абу Бакр също бяха добавени в списъка със санкции.

Последният е признат за отговорен за „сериозни нарушения на правата на човека в Сирия, включително изтезания и произволни убийства на цивилни граждани“.

Този ход идва седмица, след като страните от ЕС дадоха зелена светлина за отмяна на всички икономически санкции срещу Сирия в опит да помогнат на разкъсваната от война страна да се възстанови след свалянето на Асад.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп също обяви отмяната на санкциите срещу Сирия, с което сложи край на повече от десетилетие на дипломатическо замразяване.

Новите управници на Сирия настояваха за облекчение от смазващото международно наказание, наложено след като репресиите на Асад срещу опонентите му прераснаха в гражданска война./ БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

„Заводът е критично важна част от военно-промишления комплекс на врага с производствен капацитет над 1 милион тона амоняк и до 1,4 милиона тона амониева селитра годишно", съобщи Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки,  да създаде дилеми за Кремъл

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки, да създаде дилеми за Кремъл

Европейските страни алармираха за нарастваща вредна активност от страна на Русия, включително саботаж на железопътни линии в Полша, палежи и кибератаки

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Първата дама на САЩ уверява, че нейната привързаност към осигуряването на безопасното връщане на децата при техните семейства е непоколебима.