Повдигнато е обвинение за терористично нападение срещу Конституцията и сигурността на Република Македония
В Скопие бяха арестувани 36 души свързани с погрома на 27 април, когато над 100 човека бяха пребити в македонския парламент, включително и сегашния премиер Зоран Заев, предаде БГНЕС.
Спецакцята по задържането им е започнала тази сутрин в 4 часа българско време.
Сред арестуваните е бившия вътрешен министър Митко Чавков, който по време на погрома беше ръководител на дирекцията по сигурност. Трима депутати, които организираха нахлуването в законодателния орган също са задържани. Сред тях са Кръсто Муковски и Жаклина Стефановска. Задържан е и актьорът Владо Йовановски. Арестувани са още и част от ръководителите на протестите, които бяха организирани от най-близкото обкръжение на бившия премиер Никола Груевски. Някои от задържаните, включително и бившият вътрешен министър Чавков, дават показания пред разследващите органи.
Повдигнато е обвинение за терористично нападение срещу Конституцията и сигурността на Република Македония. Ако те бъдат признати за виновни, могат да получат най-малко 10 години затвор.
Припомняме, че след погрома македонския президент Георге Иванов спря блокадата за съставяне на ново правителство и връчи мандат на Зоран Заев, който встъпи в длъжност на 1 юни т. г.
В тълпата, която нахлу в парламента на 27 април, беше и сръбският агент Живайлевич. При нападението най-много пострада депутата Зиядин Села, който беше изведен от сградата на парламента в безсъзнание.
През юни стана известно, че през последните няколко месеца в Македония е била организирана мащабна пропагандна кампания в полза на режима на Груевски от сръбските и руски служби. Мирослав Лазански, един от най-доверените депутати на сръбския президент Александър Вучич също е участвал в кампанията. Той е координирал всички свои действия и публикации с лидера на сръбската партия в Македония - Стоилкович.
Още от Свят
Украйна твърди: ВСУ осуетиха планове за настъпление към Запорожие и Днепър чрез удари по логистиката
По думите на говорителя на Силите на отбраната срещу украинските сили действат руските групировки „Днепър“ и „Восток“, чиято численост през последните седмици е нараснала до над 213 000 военнослужещи
Удари на Израел в райони на Южен Ливан
Израелски бойни самолети са атакували района Набатия ал Фаука и източните покрайнини на съседния град Кфар Тебнит.
Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз
Сред обсъжданите в момента планове е предоставянето и на фрегата от клас MEKO, която вече участва в европейската операция „Аспидес“ за ескортиране на търговски кораби в Червено море