5 Декември, 2025

5 години решетки за военна преводачка заради теч на класифицирана информация

5 години решетки за военна преводачка заради теч на  класифицирана информация

Бивша изпълнителка на поръчки за правителството, която се призна за виновна в това, че е изпратила класифициран американски доклад на новинарска организация, беше осъдена днес на 5 години затвор в рамките на споразумение с прокуратурата, предаде Асошиейтед прес.

Държавното обвинение посочи, че това е най-дългата присъда, определяна някога за федерално престъпление, включващо изтичане на информация към медия, предава БТА.

26-годишната Риалити Уинър се призна за виновна през юни в предаване на информация, свързана с националната сигурност. Бивша преводачка за ВВС от арабски и фарси, тя работела за клона на Агенцията за национална сигурност (АНС) в Огъста, щата Джорджия, когато разпечатала поверителен доклад и го изнесла от сградата, скрит в чорапогащника й.

Уинър каза на ФБР, че изпратила документа по пощата на новинарски сайт.

В съдебната зала днес Уинър се извини и призна, че извършеното от нея е погрешно.

Властите не огласиха името на получателя на доклада. Но министерството на правосъдието съобщи за ареста на Уинър през юни 2017 г., в деня, когато сайтът "Интърсепт" съобщи за таен документ на АНС. В него се говори за опитите на руското правителство да се внедри в базиран във Флорида доставчик на софтуер за гласуване и в електронната поща на свързани с изборите служители, преди президентските избори през 2016 г. Докладът на АНС е с дата 5 май, същата като на документа, който Уинър изнесла.

По-късно разузнаването на САЩ потвърди намесата на Русия.
Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“