20 Декември, 2025

5% за отбрана: Членките на НАТО приеха проектодекларация преди срещата на върха

5% за отбрана: Членките на НАТО приеха проектодекларация преди срещата на върха

Снимка: архив

Решението за това бе взето, след преодоляване на противопоставянето на Испания. Документът ще стане официален след приемането му от държавните и правителствените ръководители, включително от президента на САЩ Доналд Тръмп.

Държавите членки на НАТО се споразумяха за проектотекста на декларация за предстоящата среща на върха с решение за достигането на 5% от БВП за годишни разходи за отбрана и сигурност до 2035 г.

Решението за това бе взето, след преодоляване на противопоставянето на Испания.

Документът вече има одобрението на всичките 32 държави от Алианса, съобщи EPA/BGNES. Но ще стане официален едва след приемането му от държавните и правителствените ръководители, включително от президента на САЩ Доналд Тръмп, по време на срещата на върха в Хага. Тя ще се проведе в сряда, 25 юни.

Няколко дипломати съобщиха, че по време на срещата Алиансът ще заяви ангажимент съюзниците да достигнат 3,5% от БВП за основни военни нужди през следващото десетилетие, както и да отделят 1,5% за по-разширена категория „отбранителни разходи“. Отбранителните разходи включват инфраструктура и киберсигурност. 

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп назначи нов ръководител на командването на САЩ в Латинска Америка

Тръмп назначи нов ръководител на командването на САЩ в Латинска Америка

Предишният ръководител на Южното командване адмирал Алвин Холси официално се оттегли от поста този месец, едва  година след началото на мандата си, и нито той, нито шефът на Пентагона Пийт Хегсет са посочили публично причина за преждевременното напускане

След сваляне на дрон, Турция поиска Украйна и Русия да намалят ескалацията в Черно море

След сваляне на дрон, Турция поиска Украйна и Русия да намалят ескалацията в Черно море

Когато е бил свален, неидетифицираният безпилотен летателен апарат се е разпаднал на малки фрагменти, което затруднява възстановяването на останките му

Украинска делегация се срещна с американски представители в САЩ за новия кръг от преговорите

Украинска делегация се срещна с американски представители в САЩ за новия кръг от преговорите

Разговорите се провеждат в момент, когато администрацията на Тръмп засилва натиска върху Киев да обмисли териториални отстъпки като част от по-широките усилия за прекратяване на войната