20 Март, 2026

500 хотела в Испания пускат кепенците след фалита на "Томас Кук"

500 хотела в Испания пускат кепенците след фалита на "Томас Кук"

Експертите в индустрията се опасяват, че въздействието там може да бъде дори по-опустошително от другаде

Стотици хотели в Испания са изправени пред предстоящо затваряне заради краха на британския туристически гигант „Томас Кук“, предупреди  ръководителят на Испанската хотелиерска федерация.

"500 хотела незабавно ще се затворят поради срива на „Томас Кук“ и ситуацията може да се влоши, ако правителството не предприеме незабавни действия", заяви за бизнес изданието „Синко Диас“ Хуан Молас, ръководител на Испанската конфедерация за хотелиерство и туристическо настаняване, предаде БГНЕС.

А сумата в неплатени сметки, останали след краха на туроператора, ще бъде много по-висока от първоначалната оценка 200 милиона евро (220 милиона долара), заяви Молас, чиято организация представлява 15 000 бизнес организации. "Ще бъде много повече. Сумата само за осем вериги е близо 100 милиона", допълни той.

От тези хотели, които са изправени пред незабавно затваряне, 100 бяха изключително зависими от „Томас Кук“, каза той, докато останалите разчитаха на фирмата за между 30 и 70 процента от техните клиенти.

Хотел във Фуертевентура, вторият по големина от Канарските острови, наскоро се е сдобил с надстройка за 20 милиона евро и сега е изправен пред затваряне на 700 стаи, „които ще бъдат празни от 7 октомври“ и 200 служители, които ще бъде принуден да уволни. Най-тежко засегнати са тези на Канарските и Балеарските острови, където са засегнати 40% от хотелите.

Промишлеността състави авариен план, който ще бъде представен на министъра на туризма Рейес Марото на следващото заседание на борда на туризма на Испания на 7 октомври. Той ще засегне и спешния въпрос за въздушните връзки с Канарските острови.

Експертите в индустрията се опасяват, че въздействието там може да бъде дори по-опустошително от другаде, тъй като курортът е много популярен като зимна дестинация сред туристи от северна Европа. „Започва натовареният сезон и „Томас Кук“ държеше 30 % от въздушния капацитет“, каза Молас, посочвайки, че изчезването на туристическия пакет може да засегне около 1,3 милиона самолетни билета като Тенерифе и Лансароте са особено силно засегнати. 

Сподели:

Коментари (0)

Божан Божанов: Увеличен ли е двойно билетът за риболов?

Божан Божанов: Увеличен ли е двойно билетът за риболов?

От Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури посочиха, че при промяна в цените винаги се прави обществено обсъждане, имало е дискусия с рибарски организации

"Луфтханза" приземява самолетите в четвъртък и петък - пилотите излизат на протест

"Луфтханза" приземява самолетите в четвъртък и петък - пилотите излизат на протест

За основната компания „Луфтханза“ това е вторият кръг от стачни действия в рамките на текущия колективен трудов спор, които без съмнение ще създадат огромни неудобства на пътниците

Още 356 граждани се завърнаха у дома по Механизма за гражданска защита на ЕС

Още 356 граждани се завърнаха у дома по Механизма за гражданска защита на ЕС

През следващите дни са планирани още полети, тъй като общо 23 държави са поискали помощ от ЕС, сред тях са Белгия, България, Чехия, Естония, Ирландия, Франция, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия и Австрия