6 Юни, 2026

500 кг боклук изхвърля средно българинът за година

Снимка: БГНЕС

Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година

Събираните битови отпадъци нараства с 0.24% на година. През 2023 година генерираният боклук от населението в България възлизат на 3 165 хил. тона. 

Националната статистика е направила сравнението между 2023 и 2022 година, съобщават от БГНЕС. На човек от населението битовият отпадък възлиза на 491 кг, което е с 16 кг повече в сравнение със събраното количество за 2022 година.

Частта на обслужваното население от системата за организирано сметосъбиране е 99.94%.

Това се случва въпреки че през 2023 г. на пазара са пуснати 508 хил. тона опаковки, като намалението им спрямо 2022 г. е с 2.86%.

Пластмасата е най-големият „донор“ на боклук, добрата новина все пак е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки през 2023 година. 

Стойността на приходите на общинските администрации през 2023 г. е 2 472 млн. лева. В сравнение с 2022 г. те са нараснали с 5.18%.

Част от тези приходи са данъците и таксите за битови отпадъци, чиято стойност през 2023 г. е 782 млн. лв. и нивото им спрямо 2022 г. е увеличено с 4.0%. 

Сподели:
Трима души са загиналите при катастрофата на „Челопешко шосе", други трима са с опасност за живота

Трима души са загиналите при катастрофата на „Челопешко шосе", други трима са с опасност за живота

Прокурор Кънев посочи, че в автобуса е имало и малки деца, които се връщат от училище и ако не са били пожарникарите, „днес щяхме да говорим само за жертви".

Важна информация за участниците във възпоменанието на концлагера "Белене"

Важна информация за участниците във възпоменанието на концлагера "Белене"

Участието в събитието е свободно и напълно безплатно, като за него не се заплащат никакви такси или услуги на гидове

Велизар Шаламанов: Ген. Русев няма качества да подаде сам оставка, вероятно ще го издигнат за шеф на отбраната

Велизар Шаламанов: Ген. Русев няма качества да подаде сам оставка, вероятно ще го издигнат за шеф на отбраната

Преди 7 години платихме първите самолети Ф-16, но от тогава българските ВВС не могат да подготвят инфраструктурата за да ги приемат на летището на Трета авиобаза, както и подготвят необходните 12 пилоти, които да летят на тези натовски самолети. Причината е, че няма желание, защото това ще сложи край на руското влияние в армията, казва експертът

Коментари (0)