18 Юли, 2026

843 са регистрираните случаи на коклюш

843 са регистрираните случаи на коклюш
Ангел Кунчев

Бременните жени могат по желание да си направят еднократна ваксина

Регистрираните случаи на коклюш в страната са 843, съобщи министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева, цитирана от БНР. 

От вчера е обнародвана наредбата, с която личните лекари могат да имунизират бебетата на 6-седмична възраст, допълни Кондева: 

"С промените в тази наредба е създадена възможност задължителната основна имунизация срещу коклюша, както и задължителната основна имунизация срещу пневмококи да се превеждат от навършване на шестседмична възраст." 

Междувременно главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев съобщи, че към момента регистрираните случаи на коклюш са със сто по-малко спрямо миналата седмица.
Това е очакваният развой на ситуацията, коментира Кунчев: 

"Не че приключва епидемичното разпространение, напротив. Просто очакваното влияние на по-дългите празници и на ваканцията в училище даде своя принос, като по-скоро това е регистрационен феномен. Сега вероятно ще бъдат наваксани тези бройки."

От утре бременните жени между 27-ата и 36-ата гестационна седмица могат по желание да си направят еднократна ваксина. В 28-те области са създадени специални имунизационни кабинети, където бъдещите майки могат да се ваксинират, съобщи още министър Галя Кондева. Тя определи ваксината като "препоръчителна".

Сподели:
Ива Христова: Наблюдавме пик на "болестите на мръсните ръце" у нас

Ива Христова: Наблюдавме пик на "болестите на мръсните ръце" у нас

Друга част от тези заболявания се предават чрез продукти от животински произход като месо, месни продукти, яйца, млечни храни и затова е важно да се следи те да се консумират след термична обработка

България продължава да е на опашката по трансплантации на органи

България продължава да е на опашката по трансплантации на органи

Първият човек с трансплантирани сърце и бъбрек Георги Пеев разказа своята история в ефира на Bulgaria ON AIR

За какви възможни скрити здравословни проблем предупреждава късната закуска?

За какви възможни скрити здравословни проблем предупреждава късната закуска?

Хората, които редовно започвали да се хранят по-късно сутрин, по-често имали физически или психически здравословни проблеми, като депресия, умора, нарушения на съня и проблеми със зъбите

Коментари (0)