5 Декември, 2025

Щети по Северно-Черноморските ни дюни: 90% от паркиралите там коли са на румънци

Щети по Северно-Черноморските ни дюни: 90% от паркиралите там коли са на румънци

Снимка: МОСВ*

Унищожаването на пясъчните дюни в защитените зони е престъпление според нашето законодателство и може да се наказва с лишаване от свобода до 3 години. Глобите достигат 2500 лева.

Над 100 са глобите за неправилно паркиране при проверки по Северното Черноморско крайбрежие през миналата седмица

Такъв е резултатът от съвместната двудневна акция, проведена по разпореждане на министъра на околната среда и водите Манол Генов.

Проверките на 6 и 7 август бяха извършени от български и румънски контролни органи за противодействие на нарушенията, които причиняват щети на околната среда, съобщават от Министерството на околната среда и водите. 

Санкциите са за неправилно паркирани автомобили и каравани в нарушение на националното законодателство.

Над 90 на 100 от нарушителите са основно румънски туристи. Най-често посочваната от тях причина за нарушенията е липсата на информация, непознаване на закона и на българския език, съобщи инж. Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) – Варна.

Информационните табели, поставени от МОСВ, често биват премахвани, с което също се пречи на предупреждението към туристите.

Унищожаването на пясъчните дюни в защитените зони е престъпление според нашето законодателство и може да се наказва с лишаване от свобода до 3 години. До момента няма наложени ефективни присъди, но глобите достигат 2500 лева.

Съвместните проверки се проведоха от БДЧР и РИОСВ - Варна, служители на МОСВ, представители на Главна дирекция „Национална полиция“, отдел „Икономическа полиция“, сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“, Областна администрация – Добрич и Община Шабла.

Служители на басейновата дирекция инспектираха и питейни заведения в близост до плажната ивица за нерегламентирано водовземане и заустване на отпадъчни води в Черно море.

Проверките ще продължат до края на летния сезон, а от следващата година ще бъдат в периода 1 май-30 септември.

Сподели:

Коментари (1)

  • 07:44, 14 Август, 2025

    Е и кво направихте, само дрънкате. България е страна с разграден двор всеки граби, лапа и след него потоп. Разпродава е и даваме страната си на страни да си строят военни бази и то базплатно.

    Отговор
Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Сключени са договори за осигуряване на пожарни автомобили, безпилотни летателни средства, мобилни системи с голямо налягане и специализирано облекло

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

По неговите думи ако се работи сериозно по приемането на проектобюджета, той може да бъде факт още преди празниците, но исканият вот ще забави този процес

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г., след като бе постигнато съгласие между управляващи, синдикати и бизнес