"Топлофикация София" няма пари, за да компенсира жителите на "Дружба" 2, иска повишаване на цените
"Реалната цена на топлинната енергия към настоящия момент би следвало да бъде по-висока. Ние сме заявили 30% увеличение, утвърдено ни е 5,6%."
"Топлофикация София" не разполага със средства, за да компенсира жителите на столичния квартал "Дружба" 2 заради спирането на топлата вода и парното от октомври до Нова година.
Това заяви пред БНТ изпълнителният директор на дружеството Петър Петров. По думите му, софиянци ще остават без топлоподаване в района максимум за 15 дни, като първоначално ще бъде спряно топлоподаването на 2 октомври за три дни.
"Ние сме разделили целия район на пет зони. Тези пет зони имат между четири и шест карета, което означава, че можем реално за срок от шест по 15 дни да изпълним в оптимален срок целият ремонт. Ще направим максималното този срок да бъде съкратен." - обясни шефът на дружеството.
Петров не може да гарантира обаче, че по време на ремонта всички жители на квартала ще имат отопление по празниците - Коледа и Нова година.
По думите му, "Топлофикация София" е в много тежко финансово състояние. Дължимата сума на "Булгаргаз" за природен газ е достигнала 2,1 млрд. лева.
"Реалната доставка за неплатени количества към "Булгаргаз" е 930 млн. лева от 2011 г., а непризнатите разходи от страна на регулатора от 2011 г. до момента са 1,430 млрд. лева. Осъзнавате големия дефицит, с който дружеството трябва да оперира." - каза Петров.
Той допълни, че цената на парното в София е ниска и е трябвало да бъде значително по-висока, за да може дружеството да извършва спокойно ремонтите си. В момента инвестиционната програма на компанията изостава.
"Реалната цена на топлинната енергия към настоящия момент би следвало да бъде по-висока. Ние сме заявили 30% увеличение, утвърдено ни е 5,6%." - каза Петров.
По думите му, дружеството е разбрало за проблема в "Дружба" след края на отоплителния сезон, въпреки че до този момент е имало подадени 935 жалби за проблеми от 97 сгради.
"Когато направихме първоначалните измервания установихме загуби от 150 тона на час вода само единствено в този район. В момента, в който ние извършваме измервания, установяваме 250 тона, за по-малко от 4 месеца - това е едно значително увеличаване, което може да доведе до много по-дълги спирания през настоящия отоплителен сезон." - каза още шефът на "Топлофикация София".
След належащия ремонт, би трябвало в "Дружба" 2 да бъде решен проблемът с топлоподаването за следващите 30 години.
Още от България
Арх. Стоян Петков за незаконното строителство във Варна: До края на 2023 г. не е забит и един пирон, всичко е след това
"Контролът е бил в ръцете на Коцев в качеството му на кмет"
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство
"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"
Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия
Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия