8 Юни, 2026

Адм. Ставридис: Натискът на Тръмп върху Европа вбива клин в сърцето на НАТО

снимка: архив Faktor.bg

президентът на САЩ Доналд Тръмп „заяви ясно“, че страната му не иска да продължи да предоставя военна помощ на Киев, което се превърна в „геополитическа грешка с епични размери“

„Възможно е да сме свидетели на края на НАТО и началото на това, което може да се нарече Европейска организация на договора“. Тази гледна точка изрази бившият върховен главнокомандващ съюзническите сили в Европа адмирал Джеймс Ставридис, цитиран от The Daily Telegraph.

По думите му това е възможно да се случи поради разногласията, които има между САЩ и европейските членове на Алианса по отношение на подкрепата за Украйна. 

Както отбелязва Ставридис, президентът на САЩ Доналд Тръмп „заяви ясно“, че страната му не иска да продължи да предоставя военна помощ на Киев, което се превърна в „геополитическа грешка с епични размери“. Сега зелената светлина идва за Европа и те ще трябва да се подсилят и сами да се справят с това, добави адмиралът.

Той смята, че поведението на САЩ спрямо Украйна, както и натискът на Вашингтон върху европейските съюзници да увеличат разходите за отбрана, „вбиват клин в сърцето на алианса“. Нещо повече - повдига въпроса за взаимното доверие в НАТО, който сега остава отворен.

На този фон европейските страни от НАТО изразиха подкрепа за Украйна и обявиха намерението си да продължат да оказват помощ на Киев. Днес в Лондон се провежда среща по инициатива на британския премиер, за да обсъдят сигурността и евентуалния мир в Украйна. На срещата на върха са поканени лидерите на Германия, Дания, Испания, Италия, Канада, Холандия, Норвегия, Полша, Румъния, Финландия, Франция, Чехия, Швеция (без България, Унгария и Словакия  - съвсем ясно защо - бел.ред.), както и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Антонио Коста, генералният секретар на НАТО Марк Рюте и украинският президент Зеленски.

Сподели:
Армения избра Европа: Пашинян победи на изборите, затвърждава западния курс на страната

Армения избра Европа: Пашинян победи на изборите, затвърждава западния курс на страната

Арменците гласуваха за мира, който може да им донесе лидерът на "Граждански договор", Москва реагира с раздразнение

Израел: Ударени са няколко цели в нефтохимически комплекс в Махшахр, Иран

Израел: Ударени са няколко цели в нефтохимически комплекс в Махшахр, Иран

Израелската армия заяви, че е нанесла удари срещу военни цели в Западен и централен Иран. Ударени са няколко цели в нефтохимически комплекс в град Махшахр.

Мощно земетресение разтърси Филипините, има жертви, евакуират хора

Мощно земетресение разтърси Филипините, има жертви, евакуират хора

Има предупреждение за цунами, което накара стотици хора да напуснат домовете, за да бъдат предотвратени други заплахи

Коментари (0)