23 Май, 2026

Адвокат не изключи Божков да стане защитен свидетел

Адвокат не изключи Божков да стане защитен свидетел

снимка: БГНЕС

Вероятно бизнесменът и обвиняем в момента Васил Божков се чувства застрашен и затова му е назначена охрана. Това предположение направи в студиото на Би Ти Ви адвокат Ивайло Дерменджиев, специализирал международно право.

Той предполага и че вероятно бизнесменът ще придобие статут на защитен свидетел. Пропуск е, че Божков не е разпитан онлайн до този момент, смята Дерменджиев.

Има съществено значение как той се е върнал - дали доброволно, или е екстрадиран, според юриста. Дерменджиев уточни, че не е чул да има дело в Дубай за екстрадиция на бизнесмена. По-скоро, за да се завърне в България, Божков е уведомявал съответните органи за намеренията си. Затова бих казал, че по-скоро става дума за доброволно завръщане. Това сочи и начинът, по който е пътувал в самолета – без белезници, в първа класа. При екстрадиция съответното лице се придружава от охрана, посочи адвокатът.

Санкциите по закона "Магнитски" не се обжалват, отбеляза Дерменджиев. Има обаче изисквания за изключването от списъка на санкционираните. Досега обаче няма отпадане на лица от него. Вероятно лица са попаднали в списъка "Магнитски" след показания на Васил Божков, предположи адвокатът.

Сподели:

Коментари (0)

Кандев: "Прокурорският син", току-що беше заловен от ГДБОП

Кандев: "Прокурорският син", току-що беше заловен от ГДБОП

Макар да няма официални доказателства, че бащата е прикривал престъпления, в обществото се наложи усещането, че фамилната връзка е осигурявала чадър

Янкулов: Няма как прокурорите да са били въведени в заблуждение от злия гений на Петьо Еврото

Янкулов: Няма как прокурорите да са били въведени в заблуждение от злия гений на Петьо Еврото

В интервю за bTV бившият вицепремиер заяви, че обвинението е било „обречено на неуспех“ още от самото начало

Петьо Еврото отново е обявен за издирване - вече не за измама, а за изнудване

Петьо Еврото отново е обявен за издирване - вече не за измама, а за изнудване

От държавното обвинение съобщиха, че ще протестират и присъдата на Софийския градски съд от вчера, с която Петров беше оправдан за документна измама по казуса с „Осемте джуджета“