15 Януари, 2026

Адвокатът на екстрадираната в САЩ Ирина Дилкинска: Възможно е да се постигне споразумение с прокуратурата

Адвокатът на екстрадираната в САЩ Ирина Дилкинска: Възможно е да се постигне споразумение с прокуратурата

Адв. Николай Петров. Кадър: Нова телевизия

Вероятността така да се намали присъдата е много голяма

Екстрадираната в САЩ българка Ирина Дилкинска и известната като „криптокралицата” Ружа Игнатова са се виждали за последно през 2016.2017 г. Това обясни пред NOVA адвокатът на Дилкинска Николай Петров.

Дилкинска е работила като ръководител на правния отдел на OneCoin за около 4-5 години.

„Игнатова е и германски гражданин и непрекъснато е обикаляла света. Дилкинска е работила тук в офиса на OneCoin. В крайна сметка са били работодател-работник”, обясни Петров.

По думите му Дилкинска е извършвала обичайна юридическа работа – правене на договори, следенето как се изпълняват.

„Имало е огромен документооборот, който да се приведе в юридически вид.  OneCoin има дейност в около 170 държави в света, трябвало е да се синхронизира законодателството. При разговорите ми с нея Ирина ми е заявявала, че никога не си е помисляла, че прави нещо нередно”, каза адвокат Петров.

Той обясни, че обвиненията срещу Ирина Дилкинска са 2 на брой и се базират на 2 клетвени декларации – една е на агент от ФБР, а другата на зам.-главния прокурор в щата Ню Йорк.

„Това са документите, на които се базира цялата екстрадиция. 75-80% от документите касаят Ружа Игнатова, която така и не е намерена, не е разпитвана”, каза адвокат Петров.

Според него повдигнатите обвинения в САЩ ще търпят много сериозен и критичен анализ от защитата там.

Той обясни, че Дилкинска първо ще бъде изслушана пред съда. Това има силата на предварително дело.  По думите му е възможно да се постигне споразумение с прокуратурата. А вероятността така да се намали присъдата е много голяма, обясни адвокатът.

Дилкинска е заплашена от 20 години затвор.  

„Тези 20 години, които са максималното, могат да бъдат намалени на половината или дори 3/4”, каза адвокат Петров.

Дилкинска не е очаквала, че ще бъде издирвана от американските власти.
Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.