20 Декември, 2025

Защитата на Кирил Петков поиска отвод на съдебния състав по делото за ареста на Борисов

Защитата на Кирил Петков поиска отвод на съдебния състав по делото за ареста на Борисов

Кирил Петков, снимка: архив

Адвокатите на съпредседателя на ПП заяви, че съдебният състав е необективен, защото не прие техните свидетели да бъдат разпитани в съдебната зала

Защитата на Кирил Петков поиска отвод на съдебния състав по делото за ареста на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов

Делото срещу съпредседателят на ПП започна днес по същество. Защитата на Петков заяви, че съдебният състав е необективен, защото не прие техните свидетели да бъдат разпитани в съдебната зала. Според прокуратурата, причини за отвод няма.

Съдът също отказа да се оттегли доброволно, тъй като има право по закон на преценка кои свидетели иска да чуе лично.

След края на днешното заседание, Кирил Петков отново подчерта, че не е извършил никакво престъпление. Той отказа да коментира съдебния състав. Петков каза, че ще продължи борбата да осветлява всяка схема на правителството. „Не се притеснявам да се явявам пред съда с високо вдигната глава“, заяви съпредседателят на ПП.

Той направи и политически коментар на актуалните събития. „Когато казваме, че ще вземем част от Русе-Бяла. Когато казваме, че токът се качи повече от 13% тази година, въпреки заявката на управляващите, че няма да се качи. Когато споделяме, че Мирински продължава да контролира незаконно кой кога ще спечели. Когато Пеевски не може да си прави нещата както иска скрито покрито заради нас, очаквам да ме виждате често в съдебната зала, но не ме е страх, това е част от битката“, се изказа Петков. 

Прокурор Ангел Кънев бе категоричен, че не са налице основания за отвод на съдебния състав. „Основанията за отвод са императивни и такива не са налични. Съдът в максимална степен гарантира правата на защита на подсъдимия. Бяха уважени направените исканията за събиране на нови доказателства, писмени такива. Добре е приобщаването на тези писмени доказателства да бъде направено преди разпита на тези свидетели“, коментира той.

В съдебна зала ще бъдат разпитани свидетели служители на ГДНП. „Събраните по делото доказателства сочат, че обвиняемият, който понастоящем е подсъдим е реализирал състава на престъплението по член 282 от НК. Така счита прокуратурата към настоящия момент. Той е невинен до доказване на противното на три съдебни инстанции“, заяви прокурор Кънев. 

Извън четиримата свидетели, които бяха призовани днес в съдебната зала трябва да бъдат разпитани още няколко, но искането за отвод беше именно заради тези четирима. Двама от тях са директор и заместник-директор, а другите двама са оперативни работници, уточни прокурорът.

БГНЕС припомня, че обвинението беше повдигнато на Петков на 10 януари заради неговите действия при ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова.

Петков е обвинен, че в качеството си на министър-председател е наредил, без да има такива законови основания, да бъдат арестувани определени хора. Също така той е наредил на полицейски служители, без те да имат правомощия, да извършват действия по разследването, в разрез със закона, в тъмната част на денонощието, без разрешение на съд, заявиха от обвинението.

На заседанието на 29 април Петков заяви, че е невинен, има доверие в българския съд, но не и на прокуратурата./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Пуснаха от ареста срещу 5 000 лева бившия директор на 138-о ОУ, монтирал камери в тоалетните

Пуснаха от ареста срещу 5 000 лева бившия директор на 138-о ОУ, монтирал камери в тоалетните

Адвокат Костадин Костадинов, който е на снимката, издейства гаранцията. Срещу Александър Евтимов са повдигнати две обвинения – за използване на нерегламентирани устройства и за разпространяване на порнографско съдържание

Проф. д-р Илин Савов, д.н.: Децата в дигитална среда – тиха, но реална заплаха за националната сигурност на България

Проф. д-р Илин Савов, д.н.: Децата в дигитална среда – тиха, но реална заплаха за националната сигурност на България

Ако искаме силна държава утре, трябва да защитим децата си днес – с експертиза, воля и действия, казва експертът

Сагата се заплита: СГС отмени избора на Весела Лечева  за шеф на БОК

Сагата се заплита: СГС отмени избора на Весела Лечева за шеф на БОК

Тази патова ситуация в централата се разиграва по-малко от два месеца преди старта на Зимните олимпийски игри в Милано/Кортина.