20 Април, 2026

АЕЦ "Козлодуй" отчете рекордна печалба, докато преносът на газ през България намалява с две трети

АЕЦ "Козлодуй" отчете рекордна печалба, докато преносът на газ през България намалява с две трети

В тежко финансово състояние остават НЕК и ТЕЦ "Марица изток 2"

АЕЦ "Козлодуй" с рекордно висока печалба. В същото време преносът на газ през България намалява с две трети. Печеливши през първите девет месеца на годината са преносните предприятие Електроенергиен системен оператор и "Булгартрансгаз". Най-голямата енергийна компания - Българският енергиен холдинг, обаче е на загуба за първите девет месеца на годината. В тежко финансово състояние остават Националната електрическа компания и ТЕЦ "Марица изток 2".

Рекордните над 308 млн. лева печалба отчита АЕЦ "Козлодуй" за първите девет месеца на годината. Централата е успяла да спести и пари, като не е извозвала отработено ядрено гориво към Русия, показва отчета на дружеството, съобщава БНТ.

Резултатите на държавните енергийни фирми обаче са разнопосочни. На печалба освен АЕЦ "Козлодуй", са също така Електроенергият системен оператор, който пренася ток за бита и бизнеса, "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз".

На загуба излиза компанията-майка на всички дружества Български енергиен холдинг, както и отдавна губещите Национална електрическа компания, ТЕЦ "Марица изток" 2 и Мини "Марица изток".

Последните отчети също така показват и нова тенденция при преноса на газ, транзитът през България е намалял с 63%. Очаква се от януари Русия да спре изцяло преноса през Украйна. Според експерти обаче, страната ни вече се е подсигурила със строежа на Балкански поток.

Анализаторите са категорични, че притеснения не трябва да има за идващия отоплителен сезон.
Сподели:

Коментари (0)

Търговският излишък на ЕС спадна двойно спрямо рекордните нива преди въвеждането на митата на САЩ

Търговският излишък на ЕС спадна двойно спрямо рекордните нива преди въвеждането на митата на САЩ

Излишъкът в международната търговия със стоки достигна 9,1 млрд. евро, значително под 22,9 млрд. евро година по-рано, съобщи европейската статистическа служба Евростат

Във Франция затваря един от големите автомобилни заводи на Европа

Във Франция затваря един от големите автомобилни заводи на Европа

Заводът, построен от Ford преди Втората световна война, преди е бил собственост на Chrysler и Peugeot, а от 2021 г. е част от Stellantis

Петролът поевтиня с близо 10%, след като Иран обяви Ормузкия проток за отворен

Петролът поевтиня с близо 10%, след като Иран обяви Ормузкия проток за отворен

Падането на цените на петрола последва изказванет на външният министър на Иран, който заяви, че преминаването за всички търговски кораби през Ормузкия проток е отворено за оставащия период на прекратяване на огъня, в съответствие с примирието в Ливан