Украинският президент Володимир Зеленски направи в сряда обръщение пред Конгреса на САЩ в качеството си на военновременен лидер, призоваващ за американска подкрепа. Така направи и британският премиер Уинстън Чърчил преди повече от 80 години, посочва агенция "Франс прес", цитирана от БНР.
Посещението на Зеленски във Вашингтон, подобно на това на Чърчил през декември 1941 г., идва в момент, когато страната му е подложена на безмилостни атаки и се нуждае от международна помощ, за да продължи да се бори.
"Украйна държи позициите си и никога няма да се предаде", каза Зеленски пред Конгреса, повтаряйки една от най-известните фрази на Чърчил и спечелвайки овации.
По-рано тази година Зеленски цитира Чърчил във видеообръщение към Камарата на общините на Великобритания, обещавайки да се "бори в горите, в полетата, на брега, по улиците".
Бившият държавен секретар Хилъри Клинтън бе сред американските политици, правещи паралел с бившия британски премиер, казвайки, че Зеленски ръководи страната си с "смелостта и решителността на Чърчил".
"Нашето послание сега трябва да е същото, от всички страни, както беше тогава: Ние сме с вас“, каза тя.
Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър каза, че е казал на Зеленски, "там, където Уинстън Чърчил се е изправил преди поколения, е застанал и той тази вечер не само като президент, но и като посланик на самата свобода".
Граници в подкрепата на САЩ
Сравнението между пътуванията на Чърчил и Зеленски в САЩ обаче си има своите граници, включително в продължителността на престоя на украинския лидер.
Чърчил прекара три седмици във Вашингтон по покана на президента Франклин Рузвелт - продължително посещение, което според историците опъва нервите на първата дама Елинор Рузвелт, която не се наслаждава на разговорите между двамата мъже до късно вечерта с пура и бренди.
Пътуването на Зеленски продължи само няколко часа и включваше среща в Овалния кабинет, съвместна пресконференция с президента Джо Байдън и реч пред Конгреса.
Чърчил се осмели да прекоси Атлантика с кораб въпреки заплахата от подводници, докато Зеленски направи пътуването със самолет.
Когато Чърчил пристигна в Съединените щати, той намира страна, разтърсена от японската атака срещу военноморската база в Пърл Харбър и въвлечена в международен конфликт, който се опитваше да избегне.
Макар Байдън да иска да бъде сравняван с Рузвелт заради амбициозните му икономически реформи, той не иска да бъде въвлечен в трета световна война и ясно дава да се разбере, че няма да изпрати войски в Украйна, нито определени видове оръжия, в опит да избегне ескалацията.
![АФП: С визитата си в САЩ Зеленски следва Чърчил, но не съвсем](/static/downloads/uploads/Images_3/Z/zelenski-baidan1.png)
Сравнението има както пространствени, така и времеви граници
Фактор Фактор
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца