Да освободят президента Мохамед Базум и да се върнат в казармите си
Африканският съюз поиска армията на Нигер "да се върне в казармите си и да възстанови конституционната власт" в рамките на 15 дни, след като ЕС засили натиска върху лидерите на преврата като преустанови сътрудничеството в областта на сигурността след военния преврат в страната.
Генерал Абдурахаман Тиани, началник на президентската гвардия от 2011 г., се появи по държавната телевизия в петък, за да обяви себе си за новия лидер на западноафриканската държава.
Неговите сили затвориха демократично избрания президент Мохамед Базум в официалната му резиденция в столицата Ниамей след преврат, представен от Тиани като отговор на "влошаването на ситуацията със сигурността" във връзка с джихадистки кръвопролития.
Съседните на Нигер държави Мали и Буркина Фасо от 2020 г. насам претърпяха два военни преврата от джихадисти, свързани с групировката ИДИЛ и с "Ал Кайда".
Базум "остава единственият легитимен президент на Нигер", се казва в изявление на Жозеп Борел от днес, в което се призовава и за незабавното освобождаване на президента. /БГНЕС
Още от Свят
FIFA пуска на следващото Световно първенство до 64 отбора: Politico разкри неочакваната причина
Отбелязва се, че основният мотив е финансов. Разчита на огромната фенска база на Китай — страна с население над 1,4 милиарда души — което би донесло значителни допълнителни приходи
Тръмп отдаде последна почит на четирима американски военнослужещи, загинали при атаки на Иран
Войната струва близо 37,5 милиарда долара на американските данъкоплатци и отне живота на 18 военнослужещи от САЩ, както и на хиляди иранци
Руски журналист: Русия изобщо не е готова за войната, която Путин доведе на нейна територия
„За първи път в историята на Руската империя, Съветския съюз и постсъветска Русия са нанесени удари по Сибир. Такова нещо никога не е имало“, казва Игор Яковенко