14 Януари, 2026

Агенти на Държавна сигурност се грижат за безопасността на храните

Агенти на Държавна сигурност се грижат за безопасността на храните

Сътрудници на тоталитарните комунистически служби заемат ръководни постове в Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) и към момента.

Това стана от проверката на Комисията по досиетата в държавната институция, чиято цел е да установи кои лица, назначени на ръководни длъжности в БАБХ в резултат на кадрови промени през последните години, са с принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА.

Проверката е засегнала общо 175 лица (решение №2163 от 4 октомври 2022 г.). От тях с принадлежност към ДС са установени 4 души:

Антон Божидаров Моралиев, и.ф. началник на отдел КХГК в ОДБХ-Бургас от 08.09.2021 г. до 13.10.2021 г.; и.ф. директор на ОДБХ-Бургас от 02.12.2021 г. до 17.12.2021 г.;
Валери Любенов Савов, началник на отдел в ЦУ на БАБХ до 08.06.2015 г.;
Васил Тодоров Несторов, началник на отдел КХ в ОДБХ-Хасково от 02.09.2021 г.;
Димитър Георгиев Зумпалов, началник на отдел РЗ в ОДБХ-Пловдив от 09.12.2014 г.

Комисията е проверила и председателите и заместник-председателите на университетски и факултетски общи събрания във Висшето училище по мениджмънт - Варна.

Проверени са 3 лица (решение №2-2160 от 4 октомври 2022 г.). От тях с принадлежност към ДС са двама:

Михаил Антонов Минков, председател на Общото събрание на Стопански факултет от 2016 г.;
Тодор Колев Радев, председател на Общото събрание на висшето училище от 2016 г.

Сподели:

Коментари (0)

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне. 

Борисов: ГЕРБ подкрепя сегашния  Изборен кодекс за гласуване едновременно с машини и хартиени бюлетини

Борисов: ГЕРБ подкрепя сегашния Изборен кодекс за гласуване едновременно с машини и хартиени бюлетини

Лично аз съм против промени в Изборния кодекс в "12 без 5" непосредствено преди изборите, казва лидерът на ГЕРБ

Лорер: Това, че нямаме бюджет е фатално за държавата

Лорер: Това, че нямаме бюджет е фатално за държавата

В 51-вия парламент не е била обсъдена нито една дългосрочна политика за страната – нито стратегия за сигурност, нито за отбрана, нито за инвестиции и икономика