11 Май, 2026

Агенти на ДС "изплуваха" в още две извънпарламентарни партии

Агенти на ДС "изплуваха" в още две извънпарламентарни партии

Комисията по досиетата обяви резултатите от проверките за принадлежност към тоталитарните комунистически служби на лица, заемали ръководни позиции в още две извънпарламентарни политически партии.

Проверката в партия „Гражданско обединение за реална демокрация” (ГОРД) е обхванала общо 10 души, които са били или са председатели, заместник-председатели, членове на ръководни и контролни органи на партията, посочва desebg.com.

От тях с принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА са двама души (решение №2-1672 от 29 юли 2019 г.):

Валери Лазаров Лазаров, член на контролен орган на партия (член на Национален надзорен съвет) от 25.10.2012 г. до 02.04.2014 г. – щатен служител на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА от 1986 г.;

Румен Нейчев Ралчев, член на ръководен орган на партия (заместник-председател) от 18.03.2013 г. до 02.04.2014 г. – щатен служител на Пето управление на ДС (Управление за безопасност и охрана, УБО) от 1974 г.).

В политическа партия „Движение за европейска интеграция” проверката е засегнала 7 лица на ръководни позиции (решение №2-1673 от 29 юли 2019 г.).

От тях с принадлежност към ДС е Любомир Димитров Пармаков, член на контролен орган на партия (член на Централна контролна комисия) от 27.07.2011 г. – осведомител на Второ главно управление на ДС от 1971 г.

Проверката на политическите партии в България продължава.

Сподели:

Коментари (0)

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

"We emphasize that this appeal is not directed against cultural exchange as such, but against the potential use of cultural platforms in contradiction with the values and policies of the European Union"

Ивайло Мирчев: Появи се българският Дугин и ни нарече "отпаднала необходимост"

Ивайло Мирчев: Появи се българският Дугин и ни нарече "отпаднала необходимост"

Трябва да заздравим коалицията, да повишим интеграцията, трябва да покажем, че не просто ДБ продължава да съществува уверено, но ние можем да бъде тези, които да управляват страната

„Мати Украйна“ сезира и европейските институции за концерта на путиниста Репин

„Мати Украйна“ сезира и европейските институции за концерта на путиниста Репин

"Подчертаваме, че този апел не е насочен срещу културния обмен като такъв, а срещу потенциалното използване на културни платформи в противоречие с ценностите и политиките на Европейския съюз“