Агенция за закрила на детето: Правата на 16-годишния пловдивчанин са нарушени, самоличността му е разкрита
Ще бъдат глобявани медии, които са компрометирали анонимността му
"Правата на 16-годишното момче от Пловдив, което беше задържано за тероризъм миналата седмица, са нарушени. В медиите бяха изнесени данни, които идентифицират самоличността му и то е разпознато. Посочено е например учебното заведение, с което лесно може да се разбере кое точно е детето". Това заяви пред БТВ главен инспектор Живка Георгиева от Агенцията за закрила на детето в Пловдив.
"Под 14-годишна възрастта данни за детето могат да се изнасят само със съгласието на родителите. При по-големите вече трябва да се иска и съгласието на тийнейджърите", категорична е Георгиева.
Тя заяви, че Агенция за закрила на детето започва мониторинг и наказания на медии, които са компрометирали анонимността на 16-годишния пловдивчанин. При първоначално нарушение глобата е от 1000 до 3000 лв. При второ провинение на медия - глобата скача на 5 - 10 000 лв.
Още от България
Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката
Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално
Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов
Най-безкритичен към решението на бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да подаде оставка беше народният представител от "Прогресивна България" ген. Румен Миланов
Скандал във Варна: Кметът Коцев чак сега откри незаконен мащабен строеж край Златни пясъци
Депутати от "Възраждане" обявиха, че са подавали пред година сигнали по този казус и обвиниха институциите в града в опит за придвижване на устройствен план, чрез който да бъде узаконен незаконният строеж