5 Декември, 2025

Ахмед Закаев: Путин няма проблем с коронавируса, а с намерението си да управлява до живот

Ахмед Закаев: Путин няма проблем с коронавируса, а с намерението си да управлява до живот

Ахмед Закаев

В Русия са опрели дъното, но няма гражданско общество, което да изгради опозиция

"Разликата при епидемията в Русия и Великобритания е много голяма. В началото ѝ в двете страни имаше определени сходства. Във Великобритания се закъсня с обявяването на карантина и самоизолация. В Русия Владимир Путин също отричаше да признае, че има епидемия. По-късно във Великобритания беше разгърната сериозна система за мерки, докато в Руската федерация кризата продължава да се задълбочава". Това заяви чеченския премиер в изгнание Ахмед Закаев от Великобритания в предаването "Свободна зона с Георги Коритаров" по ТВ Европа. 

"Има още една разлика между Русия и останалите европейски страни и тя е много съществена. В европейските общества има рефлексии и демократична култура. В Русия са свикнали да понасят всичко безропотно. В една такава ситуация, в която са поставени руснаците, те търпят всичко, което им поднася държавата. Ако в Европа може да сме свидетели на протестни вълни заради ограничаване на човешки права, то в Руската федерация всичко се търпи безмълвно. Причината за това е, че няма развито и разгърнато гражданско общество. Заради това няма и ярко изградена опозиция срещу Владимир Путин. Затова ми е трудно да кажа, че той би имал политически проблеми заради коронавируса. Путин може да има проблеми заради факта, че ситуацията в страната е опряла до дъното, обективно хората са притиснати и няма как да продължат да живеят като нормално общество. Ако Путин има проблеми, то те няма да са заради коронавируса, а заради намерението му да продължи да е на власт до края на живота чрез промени в конституцията", заяви Закаев. 

"В момента е пикът на коронавируса в Чечня и в Кавказ. Вместо Владимир Путин да затяга мерите обаче, той ги разхлабва. Руският президент се завърна към предишното си поведение да отрича съществуването на пандемия и на коронавирус в Русия. Затова и днес все повече и повече се разболяват. Във Великобритания върви един анекдот, че вирусът е прогонен от Кремъл. Чечня е под руска окупация и хората, които взимат решения, са представители на проруска администрация", каза още чеченският премиер в изгнание. 
Сподели:

Коментари (0)

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.

Попитаха Путин защо избива рускоезични украинци, той се направи на луд

Попитаха Путин защо избива рускоезични украинци, той се направи на луд

Индия възнамерява да сключи голяма оръжейна сделка с Русия по време на посещението му

Литва обявява извънредна ситуация заради балоните, пускани от Беларус

Литва обявява извънредна ситуация заради балоните, пускани от Беларус

Мярката позволява на правителството и местните власти да насочват допълнителни ресурси за противодействие. Заради навлизането на балони двете най-големи литовски летища – във Вилнюс и Каунас – многократно бяха принудени да затварят.