11 Май, 2026

Ахмети: Ако българоезичните си отидат в България, а албанците в ​​Албания, на кого ще оставим РСМ?

Ахмети: Ако българоезичните си отидат в България, а албанците в ​​Албания, на кого ще оставим РСМ?

Али Ахмети, снимка: EPA/BGNES

"Много съм разочарован, когато слушам дебати между интелектуалци, анализатори и публицисти"

"Македонците казват албаноезичните да си ходят в Албания. Ако действаме по този начин, някой да си ходи в България, а друг в ​​Албания, на кого ще оставим тази страна?" - заяви Али Ахмети, лидер на партията Демократичен съюз за интеграция в РСМ.

Той посочи, че "македонците не трябва да се притесняват от албанския език и напредъка на албанците, защото те не са новодошли в страната". Ахмети намекна, че македонците говорят на български език.

"Много съм разочарован, когато слушам дебати между интелектуалци, анализатори и публицисти, наши съграждани македонци. Те са много притеснени от факта, че албанците са променили политическия си статус в тази страна и вече не са наематели в домовете си, а са станали собственици. Те се притесняват защо албанците имат свой собствен език, говорят на свой език, пишат на свой език, имат албански администратори, полиция, войници, тоест те са представени във всички институции." - отбеляза Ахмети.

"Виждам как говорят като змии, сякаш тази страна принадлежи само на македонците. Но не става така, защото не е само тяхна. Албанците не са от вчера в тази страна. Те ни питат "защо албанците тук говорят албански, а алжирците във Франция не говорят арабски и 6-те милиона турци в Германия не говорят турски?" и казват: "Ако тези хора искат да говорят албански, нека да си ходят в Албания". Ако действаме по този начин, някой да отиде в България, а друг в ​​Албания, на кого ще оставим тази страна?" - пита Али Ахмети. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

„Газпром“ дари терени на Сръбската православна църква, присъства и руският посланик

„Газпром“ дари терени на Сръбската православна църква, присъства и руският посланик

Сръбската православна църква се смята за основен инструмент за изпълнението на великосръбския проект „Сръбски свят“ и е сочена като главен дестабилизиращ фактор в съседните държави

Испания, Ирландия и Словения бойкотират излъчването на „Евровизия“

Испания, Ирландия и Словения бойкотират излъчването на „Евровизия“

Протестът на 3-те страни е срещу участието на Израел. Обществените телевизии в Нидерландия и Исландия ще излъчват конкурса, въпреки че двете страни също се оттеглиха от участие.

ЕС санкционира 23 руски лица и организации заради похищаването на украински деца

ЕС санкционира 23 руски лица и организации заради похищаването на украински деца

От началото на агресията срещу Украйна, Русия е депортирала близо 20 500 деца от Украйна