17 Март, 2026

Акад. Денков може да се раздели със 6-има кандидат-министри

Акад. Денков може да се раздели със 6-има кандидат-министри

Трусове очакват ПП-ДБ покрай споразумението с ГЕРБ-СДС за общо правителство, което да бъде оглавено последователно от Николай Денков и Мария Габриел – кандидат-премиерите на двете коалиции.

Шестима от кандидат-министрите, които предложи Денков, когато десните обявиха номинацията му за министър-председател с втория мандат, вероятно ще бъдат сменени, по информация на „Дневник“. Това са Андрей Янкулов (МВР); Юлиан Войнов (икономика); Иван Кръстев (труд и социална политика ); Христо Даскалов (земеделие); Гергана Кабаиванова (туризъм).

Досега се говореше, че единственият представител на ГЕРБ-СДС в бъдещия общ кабинет ще бъде Габриел – като вицепремиер и министър на външните работи. Денков от ПП-ДБ съобщи тази сутрин в парламента, че в разговорите с герберите те са пожелали да получат повече министри. „Разбрали сме се, че този списък (на претендентите за министри – бел.а.) ще бъде излъчен от нас. След това, ако има промени, трябва да бъдат утвърдени от двете страни“, обясни кандидат-премиерътДенков.

Той каза, че не знае кога ще получи мандата за съставяне на правителство от президента Румен Радев. Дали веднага ще го върне обратно изпълнен, това зависи от датата, на която ще му бъде връчен. Тепърва предстои и кабинетът да бъде обсъден в ръководните органи на многобройните партии съставляващи коалицията ПП-ДБ.

Малко по-късно Даниел Митов от ГЕРБ намекна в интервю за Би Ти Ви, че ПП са променили правилата в разговорите, слагайки политически лица за министри, а не само експерти - което означавало, че Денков и Габриел следва да доизчистят формата на проекто-кабинета с втория мандат. Митов обаче не уточни изрично за колко точно души настоява ГЕРБ и изтъкна, че той няма информация за разговорите около проекто-кабинета, който готвят Габриел и акад.Денков. 

 
Сподели:

Коментари (0)

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Начело на листата в  района на „лидерската битка“ – столичния 25 МИР, е Бойко Рашков

Денков не разбирал "драмата"  с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Денков не разбирал "драмата" с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Попитан защо Бойко Рашков води листа в София Николай Денков посочи, че 25 МИР е място, където стават тежки сблъсъци

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

Приемането му ще позволи на страната да работи в продължение на три месеца след 31 март.