4 Февруари, 2026

Акад. Георги Марков: Денят на Холокоста предизвиква национална гордост у българите, спасили сме 48 000 евреи от лагерите на смъртта.

Акад. Георги Марков: Денят на Холокоста предизвиква национална гордост у българите, спасили сме 48 000 евреи от лагерите на смъртта.

България беше част от Тристранния пакт. Тя беше съюзница на Третия райх и въпреки това българските евреи бяха спасени

Международният възпоменателен ден на Холокоста предизвиква национална гордост у българите, защото те не са допуснали 48 000 български евреи да попаднат в лагерите на смъртта. Това каза пред Радио „Фокус“ историкът акад. Георги Марков. Той уточни, че това не се е случило в другите европейски страни. „Нещо повече - България беше част от Тристранния пакт. Тя беше съюзница на Третия райх и въпреки това българските евреи бяха спасени. Нашият народ не е антисемитски настроен. Той е гледал на евреите като на част от българската нация и те са имали възможност да правят кариера в науката, армията, индустрията и търговията. Никой не ги е спирал“, подчерта историкът. 
Акад. Марков каза още, че българският манталитет е коренът на националната ни гордост, която днес се нуждае от такива исторически примери. Относно критиките към цар Борис III, които се чуват днес за присъединяването към Тристранния пакт и невъзможността да се спасят всички български евреи, Марков коментира, че ако събитията не се бяха стекли така, е твърде вероятно никои от тях да не никои от тях да не бъде спасен.
Сподели:

Коментари (0)

Стойнев пред Йотова: Отдел на МФ спечели дело срещу ЧЕЗ за 1 млрд.евро  - ПП-ДБ искаха да го закрият

Стойнев пред Йотова: Отдел на МФ спечели дело срещу ЧЕЗ за 1 млрд.евро - ПП-ДБ искаха да го закрият

„Най-големите „борци срещу корупцията“ ПП-ДБ искаха персонално за да закрият този отдел, който защитава българските интереси."

Консултациите при Йотова: БСП-ОЛ предлага парламентът да гласува Бюджет 2026

Консултациите при Йотова: БСП-ОЛ предлага парламентът да гласува Бюджет 2026

Кирил Добрев посочи, че отговорността за служебното правителство е споделена - на фона на думите на Йотова, която твърди, че тя е на парламента. 

Собственикът на хижа "Петрохан" със зловещо послание преди тройното убийство

Собственикът на хижа "Петрохан" със зловещо послание преди тройното убийство

В прощалното писмо, което изпратил до своята майка, той написал, че нищо от това, което ще чуе, не е вярно