30 Януари, 2026

ISW: Есента и зимата ще са критични и за Киев, и за Москва

ISW: Есента и зимата ще са критични и за Киев, и за Москва

Кремъл ще засили и дегиталния авторитаризъм в страната, се казва още в доклада на Института за изследване на войната

Метеорологичните условия през есента и зимата ще забавят, но няма да спрат украинските контранастъпателни операции. Много вероятно е тези месеци да се окажат критични както за ВСУ, така и за окупаторите. Това отбелязва в последния си доклад Институтът за изследване на войната, позициониран в САЩ. 

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви на 3 октомври, че хубавото време ще продължи още шест до осем седмици, преди времето да повлияе както на украинските, така и на руските операции.

ISW ипо-рано е наблюдавал, че сезонният силен дъжд и кал през есента ще забавят движенията от двете страни. Втвърдяването на почвата заради студа през зимата вероятно ще даде възможност за увеличаване на темпото на бойните операции. Украинските официални лица изразиха намерението си да продължат контранастъпателните операции до края на 2023 г. и да използват студените метеорологични условия.

ISW често е коментирал, че настъпателните операции ще продължат през зимния сезон и ги е наблюдавал през есенния кален сезон на 2022 г., зимния сезон на 2022-2023 г. и пролетния кален сезон на 2023 г.

В доклада се акцентира и върху дегиталния авторитаризъм, който Кремъл налага все по-активно. Анализаторите предполагат, че той ще бъде засилен, за да увеличи вътрешните репресии и да затегне контрола върху информационното пространство. Руското опозиционно издание Vazhnye Istorii съобщи на 4 октомври, че руската Генерална прокуратура е поискала руската социална медийна платформа VKontakte (VK) да започне да блокира публикации от роднини на мобилизирани военнослужещи, призоваващи техните близки да се завърнат у дома.

Vazhnye Istorii отбеляза, че VK крие публикации с няколко хаштага, свързани с лечението или връщането на мобилизирани военнослужещи и че няколко публикации в групови чатове са изчезнали.

Главният прокурор вероятно може да наложи тази форма на цензура съгласно съществуващия закон, който засяга "ненадеждната" информация за руските операции в Украйна.

Руската федерална служба за сигурност (ФСБ) допълнително предложи проекторезолюция на 3 октомври, която ще разшири списъка с лични и геолокационни данни, които "организаторите на разпространение на информация" (ОРИ) трябва да съхраняват и предоставят на правоприлагащите органи при поискване.

Предложението на ФСБ от 3 октомври по-специално следва неотдавнашната подкрепа на поправките, които ще ѝ позволят неограничен достъп до потребителски данни на руски интернет, банкови и телекомуникационни компании.

Някои руски опозиционни медии по-специално предполагат, че това очевидно разширяване на дигиталния авторитаризъм може все повече да се основава на рестриктивния китайски модел. Един руски опозиционен източник, по-късно подсилен от вътрешен източник, твърди, че Руският държавен социален университет разработва и тества система за социална оценка за руснаци, базирана на китайския модел, и че предвидените генерирани социални резултати ще се свържат с лични данни, които държавните структури и банките ще имат достъп до.

ISW наскоро съобщи за предишни случаи на усилията на Кремъл да разшири дигиталния авторитаризъм, за да наблюдава руското информационно пространство, което вероятно ще консолидира властта и ще увеличи надзора върху информационното пространство преди президентските избори през 2024 г.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп заплаши с допълнителни мита страните, които доставят петрол на Куба

Тръмп заплаши с допълнителни мита страните, които доставят петрол на Куба

Указът се позовава на Закона за международните извънредни икономически правомощия и определя кубинското правителство като „извънредна заплаха“ за националната сигурност на САЩ.

Тръмп след визитата на Стармър в Китай: Това е много опасно

Тръмп след визитата на Стармър в Китай: Това е много опасно

Киър Стармър заяви, че при разговорите с китайския лидер Си Дзинпин е постигнат „наистина много добър напредък“ по теми като безвизовото пътуване и митата.

Иран: При нападение от страна на САЩ, ще последва незабавен ответен удар

Иран: При нападение от страна на САЩ, ще последва незабавен ответен удар

По думите на бригаден генерал Мохамад Акраминя, американските самолетоносачи имат „сериозни уязвимости“, а множество американски бази са в обсега на иранските ракети със среден обсег.