14 Февруари, 2026

Ако Украйна загуби от Русия, Полша ще бъде принудена да влезе във войната

Ако Украйна загуби от Русия, Полша ще бъде принудена да влезе във войната

Това казва полският посланик във Франция в интервю за френски ТВ канал

Ако Украйна загуби войната с Руската федерация, Полша ще бъде принудена да влезе в конфликт.

Това заяви посланикът на Полша във Франция Ян Емерик Рошишевски в ефира на телевизионния канал LCI, коментирайки решението на страната му да прехвърли бойни самолети в Украйна. Според него Варшава няма да има друг избор, предава УНИАН.

„Затова или Украйна днес ще защити своята независимост, или, ако не го направи, ние ще бъдем принудени да се включим в този конфликт, защото нашите ценности, които са в основата на нашата цивилизация, са под заплаха, така че няма да имаме избор", каза Рошишевски.

Известният руски политолог Анатолий Несмиян обясни, че това е пряка заплаха за Кремъл. Освен това Полша сама ще определи какво точно се смята за поражение, тъй като това е доста неясна формулировка.

"Като цяло Полша самостоятелно ще определи кога точно Украйна ще бъде победена и ще бъде готова като независима страна да участва във военни действия отделно от НАТО. НАТО, между другото, в този случай няма да прилага разпоредбите на своята харта за защита на член на организацията, тъй като поляците явно няма да действат на нейна територия и следователно няма пряка заплаха за самата Полша. Но ако го направи, тогава ситуацията ще бъде различна", казва политологът.

Според Несмиян това е доста силна заплаха, тъй като в този случай Калининград ще бъде в много уязвимо положение.

„Нашият велик стратег (Путин – бел.ред.) вече почти се примири Финландия да бъде приета в НАТО, което прави много проблематична възможността Балтийският флот да отиде на помощ на Калининград. Следователно въвеждането на полските въоръжени сили на територията на Украйна ще създаде реално две заплахи - при опит за пряка заплаха срещу Полша, тя ще има възможност за асиметричен отговор към Калининград, а при поне един удар на територията на Полша, целото НАТО ще бъде ангажирано с бъдещите събития“, обобщава Несмиян.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Жан-Ноел Баро: Путин е готов да използва биологични оръжия срещу народа си

Жан-Ноел Баро: Путин е готов да използва биологични оръжия срещу народа си

Руският автократ е готов на всичко, за да остане на власт

Урсула фон дер Лайен: Време е да имаме взаимна отбрана на Европа

Урсула фон дер Лайен: Време е да имаме взаимна отбрана на Европа

"Трябва да изградим европейски гръбнак на сигурността от стратегически инструменти: в Космоса, разузнаването и способностите за дълбоки удари“

Секс, отрова и насилия: аферите, които застигат Орбан

Секс, отрова и насилия: аферите, които застигат Орбан

„Едни скандали още не са приключили, а вече се появяват нови“